Nieudane wypełnienie doliny łez

Okolica oka starzeje się najwcześniej, skóra pod okiem jest cienka i delikatna, dlatego też tam powstają pierwsze zmarszczki. W okolicy dolnej powieki młode osoby maja niewielka ilość tłuszczu, która sprawia że dolna powieka łagodnie i płynnie przechodzi na policzek. Im jesteśmy starsze, tym okolica oka wygląda gorzej, ubywa nam tkanki tłuszczowej wokół oczu, widoczne są zacienienia, zasinienia oczu. Pacjentki zgłaszają się do gabinetów estetycznych prosząc o pomoc, niestety pomoc ta jest często nieprofesjonalna, skutkuje to złym wyglądem doliny łez, obrzękami pod oczami, prześwitującym kwasem hialuronowym.

Nieudane wypełnienie doliny łez

 

Wypełnianie doliny łez musi być odpowiednio zaplanowane. Okolica oka, powinna być najpierw poddana zabiegom mezoterapii igłowej, lub rewitalizacji osoczem bogatopłytkowym w celu poprawy grubości i ukrwienia skóry. Jeżeli tego nie zrobimy, a podamy w ta okolice kwas hialuronowy, zacznie on nam prześwitywać na niebiesko, uwypuklać się pod skórą, będzie widoczny i wyczuwalny przez pacjentki.

W okolice oka możemy podać odpowiednia dobrane produkty, dedykowane dla tej okolicy. Musza być to produkty nie chłonące wody, lub będące mieszanką usieciowanego i nieusieciowanego kwasu hialuronowego. Podanie kwasu hialuronowego złej gęstości sprawi, że będzie on widoczny pod postacią grudek, nada okolicy łez zły kształt, będzie prześwitywał przez skórę. Może się także przemieścić z czasem w górną część policzka. Z mojego doświadczenia nieudane wypełnienie doliny łez jest najczęstszym powikłaniem z zakresu medycyny estetycznej, w wielu przypadkach przy pierwszym spotkaniu z pacjentką zabieg rozpoczynamy od usunięcia szkód, dopiero potem przechodzimy do etapu upiększania.

Jak rozpuścić kwas hialuronowym pod okiem

 

Źle podany kwas hialuronowy nie zniknie sam, należy go rozpuścić hialuronoidazą, im szybciej tym lepiej. Każdy zabieg z wykorzystaniem hialuronidazy należy rozpocząć od wywiadu z pacjentem i pytaniem o uczulenia. Nawet gdy odpowiedź jest negatywna, należy przeprowadzić próbę uczuleniową, aby mieć pewność, że podczas rozpuszczania kwasu pacjent nie dostanie reakcji alergicznej, wstrząsu anafilaktycznego. Sam proces rozpuszczania kwasu hialuronowego jest dla pacjenta niebolesny, przeprowadzamy go w znieczuleniu. Lekarz cienką igła wbija się w depozyty kwasu hialuronowego i rozpuszcza je na wizycie. Zwykle wykonujemy około 3 ukłuć na każde oko.

 

Jak wygląda dolina łez po rozpuszczeniu kwasu hialuronowego

 

Nie oczekujcie poprawy natychmiast w trakcie wizyty. Kwas hialuronowym rozpuszcza się w trakcie wizyty, jednak ponieważ w trakcie zabiegu pojawia się obrzęk nie zobaczycie od razu efektu. Efekt pojawi się po 2-3 dniach od zabiegu. Często udaje się nam rozpuścić kwas na jednej wizycie, niekiedy potrzebne są dwie wizyty, aby osiągnąć pełen efekt terapeutyczny. Druga wizyta odbywa się zwykle po kilku dniach od pierwszej. Po rozpuszczeniu kwasu hialuronowego skóra wygląda fatalne, jest pomarszczona, nieelastyczna, brzydka. Jest to naturalne, wygląd skóry zmieni się i poprawi w ciągu kilku tygodni. Jeżeli jesteście niecierpliwe, możemy po tygodniu od zabiegu zastosować terapie osoczem bogatopłytkowym, wstrzykujemy je w dolna powiekę w celu poprawy jej wyglądu. Efekty sa bardzo dobre, osocze przygotowuje skórę na kolejny zabieg , czyli na przyszłe wypełnienie doliny łez (tym razem prawidłowe i ładne:)). Sugeruje wykonanie 3 zabiegów osoczem bogatopłytkowym, lub chociaż jednego zabiegu osoczem, jednej mezoterapii igłowej. Jeżeli nie zadbamy o skórę przed kolejnym wypełnieniem doliny łez efekty nie będą dobre.