Asymetria warg sromowych

Asymetria warg sromowych dotyczy zwykle warg sromowych mniejszych, jedna z nich jest dłuższa, lub większa, często wystaje poza wargi sromowe większe. Asymetria może pojawiać się w okresie dojrzewania i być wrodzona, albo jest wynikiem uszkodzenia np. okołoporodowego jednej z warg, rozdarcia wargi sromowej. Wiele Pań nie zwraca uwagi na asymetrię, jednak dla dużej grupy kobiet, asymetria wag sromowych jest powodem dużego dyskomfortu i wstydu.

Wargi sromowe mniejsze

Wargi sromowe mniejsze to delikatne struktury, fałdy skórne, pokryte nabłonkiem i pozbawione gruczołów potowych. Chronią one wejście do pochwy przed bakteriami i wirusami. Ich kolor jest różny, u kobiet rasy kaukaskiej mają kolor różowy, brązowy, brązowo-fioletowy. Kolor warg sromowych zmienia się z wiekiem pacjentki, zależy od ich ukrwienia. Są one bardzo wrażliwe na dotyk, w łechtaczce, jak i w wargach sromowych znajdują się liczne zakończenia nerwowe przewodzące impulsy, odpowiadające za podniecenie seksualne. Jeżeli wargi sromowe mniejsze wystają poza wargi sromowe większe, są one narażone na otarcia, wysuszenie, urazy. Wszystkie te czynniki powodują ból, sprawiają że pacjentka czuje dyskomfort nie tylko w sytuacjach intymnych, ale także w życiu codziennym.

Przyczyny asymetrii warg sromowych

Asymetria warg sromowych może być uwarunkowana genetycznie (taki srom miały nasza matka i babka), mogą wynikać z zaburzeń hormonalnych w okresie dojrzewania płciowego, powstawać w wyniku urazów mechanicznych krocza. Asymetria warg sromowych jest często konsekwencją zabiegów ginekologicznych, przecięcia warg sromowych, ich rozdarcia, nieprawidłowego zrostu. Wargi sromowe zmieniają się też z wiekiem. Nasza skóra staje się mniej elastyczna, wargi sromowe rozciągają się i wydłużają.

Plastyka warg sromowych

Zabieg plastyki warg sromowych polega na chirurgicznym opracowaniu, warg sromowych, ich przycięciu, nadaniu im nowego, oczekiwanego przez pacjentkę kształtu. W przypadku asymetrii warg sromowych skracamy zbyt długa wargę sromową, jeżeli obie wargi sromowe nie spełniają estetycznych oczekiwań pacjentki możemy obie je skrócić w trakcie zabiegu chirurgicznego. Jeżeli wykonujemy jedynie labioplastykę warg sromowych można ją wykonać w gabinecie zabiegowym laserem, lub elektrycznym nożem tnącym, sam zabieg jest szybki i sprawny. Po zabiegu zakładane są szwy chirurgiczne, które zdejmowane są po około 7 dniach od zabiegu. Ważne jest aby nie przycinać warg sromowych zbyt krótko (Panie, które wiele lat miały asymetrię, czy zbyt długie wargi sromowe), często proszą o maksymalne skrócenie, nie jest to właściwe postępowanie. Wargi sromowe powinny zasłaniać wejście do pochwy, dlatego też zależy zostawić około 1,5 – 2 cm tkanki. Zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym, nie jest on bolesny dla pacjentki.

Wypełnienie warg sromowych

Oceniając wygląd warg sromowych mniejszych, należy robić to oceniając jednocześnie wygląd warg sromowych większych. Stanowią one nierozerwalną całość. Często, zamiast wykonać plastykę warg sromowych mniejszych warto powiększyć wargi sromowe większe. Wargi te u bardzo szczupłych pań, lub u Pań po menopauzie tracą objętość, są drobne i pomarszczone. Wstrzyknięcie w nie kwasu hialuronowego przywraca odpowiednie proporcje wargom sromowym, zmienia wygląd sromu, i niekiedy jest wystarczające do osiągnięcia satysfakcji pacjenta.