Powikłania i zagrożenia po plastyce powiek górnych

Wiele z Pań korzysta z zabiegu chirurgicznej korekty powiek górnych. Nadmiar skóry na powiekach górnych nadaje nam smutny wyraz twarzy, dlatego też decydujemy się na zabieg. Warto przed zabiegiem zapytać znajome, które korzystały z usług danego lekarza czy są zadowolone z efektów jego pracy, czy oczy są młodsze, ładniejsze, jak wygląda blizna. Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na pytania dotyczące potencjalnych powikłań po zabiegu korekty powiek górnych, jak możemy sobie z nimi poradzić.

Czy można wykonać ponownie zabieg plastyki powiek górnych, po jakim czasie?

Jeżeli pierwszy Wasz zabieg był wykonany ze względów estetycznych koło 50 roku życia, może się zdarzyć, że po 10 latach skóra na powiekach górnych rozciągnie się ponownie. Nie da się zatrzymać procesu starzenia, być może będziecie zmuszeni wykonać zabieg ponownie. Jeżeli pierwszy zabieg plastyki powiek górnych był wykonany prawidłowo, nie powinno to stworzyć lekarzowi żadnego problemu, drugi zabieg powinien dać ładne efekty.

Niekiedy, gdy pierwszy zabieg był ze względów estetycznych, w procesie starzenia się organizmu dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia dźwigacza powieki górnej. W takim przypadku mamy opadanie prawdziwe powieki, mięsień unoszący powiekę staje się niewydolny. W takiej sytuacji, aby przywrócić pełnię widzenia musimy ponownie poddać się operacji korekcji powieki górnej. Lekarz wycina nie tylko powiekę górną, ale także część mięśnia dźwigacza powieki górnej , skraca go i przywraca prawidłową funkcjonalność powieki.

Niedomykalność powiek: łzawienie i wysychanie oczu

Przeglądając fora z opiniami pacjentek o nieudanych operacjach powiek wiele z Pań narzeka na niedomykalność powiek. Jest to bardzo poważne powikłanie, jednak zdarza się bardzo rzadko. Wielu lekarzy zapomina uprzedzić pacjentki, że w trakcie operacji, w wyniku podania znieczulenia, urazu powiek oczy puchną. Po założeniu szwów pacjentka może mieć przez około 24 godziny uczucie niedomykalności powiek, ale jest to najczęściej objaw obrzęku powiek. Po kilku godzinach od zabiegu, po chłodzeniu oczu obrzęk ustępuje i dolegliwości mijają. Prawdziwa niedomykalność powiek pojawią się gdy lekarz wytnie za dużo skóry na powiece górnej, lub zbyt agresywnie potraktuje powiekę dolną. W przypadku powieki górnej, jeżeli macie prawdziwą niedomykalność powiek lekarz stosując masaże, specjalne maści, i nawilżanie oka w trakcie 2-3 tygodni od zabiegu może rozciągnąć górną powiekę, i operacja nie jest konieczna. Nigdy nie operuje się oka ponownie, tuż po zabiegu, ewentualne korekty mogą być zastosowane po około 6 miesiącach od pierwszej operacji. Analogicznie jest z powieką dolną, wywinięcie powieki dolnej może się cofnąć samoistnie, operator powinien oceniać stan faktyczny na wizytach kontrolnych. Czas jest w tym przypadku sojusznikiem pacjenta, poprawa następuje często samoistnie.

Sowie oko po plastyce powiek górnych

Nasze oczy są różne, oczy Azjatek istotnie różnią się od oczu Europejek, dlatego też każda operacja plastyczna jest inna. Wiele Pań narzeka, że po plastyce powiek górnych pojawiło się u nich tzw. „sowie oko”. Sowie oko to oko okrągłe, duże, oko wokół którego nie ma tkanki tłuszczowej. Jeżeli popatrzycie na oczy młode, to między sklepieniem oczodołu, a okiem znajduje się poduszeczka tłuszczowa. Im większa jest ta poduszka tłuszczowa, tym niej widoczna jest powieka górna, możemy na niej namalować jedynie kreskę. Tak wygląda oko młode, jeżeli chcemy nadmiernie odsłonić górną powiekę i wytniemy zbyt dużo tłuszczu otaczającego gałkę oczną to oko stanie się okrągłe, widoczne, tzw. sowie. Kiedyś była moda na takie oczy, teraz dąży się do naturalnego wyglądu oczu, więc nie usuwa się zbyt dużo tłuszczu. Jeżeli wasze oczy są sowie, nie jesteście z tego zadowolone to jednym z rozwiązań jest przeszczep tłuszczu nad górna powiekę. Można to zrobić przemieszczając tłuszcz zaoczodołowy nad górną część oka, operacjami takimi zajmują się głównie wyspecjalizowane ośrodki chirurgii plastycznej, jest to jednak zabieg skomplikowany, wymaga powtórnej operacji, cena uzgadniana jest indywidualnie z chirurgiem.

 

Marszcząca się skóra w kącikach oczu, zaciągnięcia skóry przy zewnętrznym kąciku

W mediach społecznościowych spotkałam się ze zdjęciem Pani, która nie była zadowolona z zabiegu z powodu marszczącej się skóry przy kąciku oka. Na szczęście nie jest to powikłanie z którym nie potrafimy sobie łatwo poradzić. Wykonując zabieg plastyki oka można zastosować różne rodzaje cięcia, w zależności od ilości skóry w kąciku oka, ciecie proste, cięcie na kształt litery W, etc. Lekarz dobiera cięcie w oparciu o wygląd pacjentki. Jeżeli po zdjęciu szwów nadal widzicie zaciągnięcia warto poczekać przez kolejne 3 miesiące. W tym czasie powstaje blizna, zaciągnięcia mogą się wchłonąć, wyprostować. Blizna obkurcza się na ranie, dlatego też proszę się nie martwić. Jeżeli jednak zaciągnięcia nadal są, możemy je usunąć zabiegiem Plasma IQ, czy laserem frakcyjnym, lekarz pracujący na laserach bardzo prosto sobie z tym poradzi bez ponownej operacji. Ważna jest jasna komunikacja między lekarzem, a pacjentem. Oczy azjatyckie, z fałdą nakątną są bardzo trudne do operowania dla nas Europejczyków, dlatego też przystępując do operacji warto wypytać lekarza o wszystkie możliwe następstwa pozabiegowe i metody jak sobie można z nimi poradzić.

 

Rozejście się blizny po plastyce powiek, częściowe i całkowite

Rozejście się blizny po plastyce powiek to powazny problem. Dzieje się tak, gdy lekarz nie zawiąże supełków na końcu nici, tylko przyklei ją do skóry, a nić wyśliźnie się spod plastra. Czasami nitka pęka w nocy, gdy nieświadomie potrzemy oko. Jezeli szew rozejdzie się zupełnie, należy biec do lekarza. Lekarz musi wyciąć brzeg rany i na nowo założyć szwy, nie jest to łatwe bo brzeg rany po zabiegu jest obrzeknięty i trudno go zszyć, ale jest to jedyne wyjście w tej sytuacji. Jeżeli rana rozejdzie się np w 1/3 dalszej, pod końcem brwi, ja również polecam założenie 1-2 szwów. Jezeli tego nie zrobimy, tylko przykleimy plastry blizna będzie szeroka i pacjentka bedzie niezadowolona z jej wygladu. Oczywiście wtedy możemy, po 6 miesiącach od zabiegu wykonać zabieg laserem, ale chyba lepiej mieć wąską bliznę od początku gojenia się rany.

Umów wizytę w naszej Klinice

Zadzwoń : 785 170 871