Co to jest dermatoskopia?

Dermatoskopia, metoda badania skóry

 

Dermatoskopia to metoda badania skóry za pomocą urządzenia zwanego dermatoskopem. Dermatoskop to urządzenie, które składa się z soczewek powiększających i źródła światła. Pozwala  lekarzowi obejrzeć zmianę skórną w powiększeniu od 20 krotnego do 70 krotnego. Dzięki dermatoskopii widzimy dokładny kształt zmiany, jej kolor, struktury, które widoczne są na powierzchni zmiany. Zmiany które budzą nasz niepokój w badaniu dermatoskopowym to zmiany o nieregularnym kształcie, różnokolorowe, od czerwonych po szare, o różnych wielokształtnych strukturach.

Dermatoskopy wykorzystywane są w diagnostyce znamion skórnych, rozróżnianiu zmian łagodnych, od zmian nowotworowych, możemy za ich pośrednictwem oglądać różne wykwity skórne, diagnozować grzybicę. Zmiany łagodne to zmiany okrągłe, bez stanu zapalnego wokół nich. Są to zmiany o jednym kolorze, jednolitej strukturze. Jeżeli w badaniu dermatoskopowym lekarz widzi zmianę poszarpaną, o nieregularnym kształcie, mającą wiele struktur i kolorów zmiana taka powinna być pobrana do badania histopatologicznego.

Badanie dermatoskopem jest niebolesne dla pacjenta, lekarz dotyka dermatoskopem skóry pacjenta. Badanie trwa od 15-30 minut, lekarz ogląda wszystkie zmiany znajdujące się na ciele. Jeżeli jakaś zmiana skórna jest nietypowa, lekarz pobiera biopsję skóry do badania histopatologicznego.

Biopsja skóry

 

Biopsja skóry to badanie inwazyjne, wymaga znieczulenia skóry pacjenta strzykawką. Lekarz za pomocą ostrego noża , sztancy pobiera fragment skóry do badania i oceny histopatologicznej. Jeżeli zmiana jest mała po zabiegu zostaje niewielka ranka, czasami zszywamy skórę aby blizna była jak najmniejsza. Po około 3 tygodniach otrzymujemy wynik badania histopatologicznego.  W oparciu o ten wynik pacjenci są kwalifikowani do dalszego leczenia. Niekiedy pacjenci pytają, dlaczego w prywatnych gabinetach cena badania histopatologicznego jest tak wysoka. Cenę wyznacza histopatolog, nie lekarz prowadzący. Lekarz pobiera zmianę i wysyła do laboratorium. Histopatolog, w zależności od wyglądu zmiany dzieli ją na niewielkie fragmenty, bloczki, poddając ją różnym barwieniom. Barwienia te mają pomóc mu w ocenie zmiany, stwierdzić obecność komórek nowotworowych, naciekania nowotworu na inne struktury. Histopatolog będzie barwił i obrabiał zmianę tak długo, aż będzie mógł postawić pewne rozpoznanie. Dopiero wtedy otrzymujemy wynik badania histopatologicznego, niestety wraz z rachunkiem.