Leczenie bizn po wypadkach samochodowych

Biegły sądowy często orzeka w sprawach urazów, blizn powstałych na ciele w wyniku wypadków samochodowych. W 2023 roku w Polsce, wydarzyło się około 20 000 wypadków samochodowych, zginęło w nich 731 osób (38,6 proc.), a 16 499 zostało rannych (68,4 proc.).

Każde auto w Polsce ma obowiązkowe ubezpieczenie OC, z tego ubezpieczenia, ofiary wypadków komunikacyjnych żądają od firm ubezpieczeniowych odszkodowania. Wiele spraw zakończonych jest ugodą z firmą ubezpieczeniową, jednak gdy dochodzi do sporu sądowego, rola biegłego z zakresu medycyny estetycznej polega na ocenie rozleglości uszkodzeń, czy powstały trwałe  blizny na ciele, czy ograniczają one zakres ruchów poszkodowanego. W zależności od wielkości urazu i jego trwałości sady orzekają o uszczerbku na zdrowiu i przyznają stosowne odszkodowania.

Panuje powszechna opinia, że sprawcami wypadków są głównie młodzi kierowcy, jednak nie zawsze jest to prawda. Do mojego gabientu zgłosiła się młoda 18 letnia dziewczyna poszkodowana w wypadku samochodowym. Z drogi zepchnęło ją wyprzedzające na „trzeciego” auto, prowadzone przez Pana po 65 roku życia. W wyniku dachowania dziewczyna doznała wstrząsnienia mózgu, uszkodzenia powłok ciała, przednia szyba pocieła jej twarz, odłamki utkwiły w głowie, szczęśliwie nie uszkodziła ono oczu pacjentki. Do dziś pamiętam opowieść tej młodej dziewczyny, że Pan kierujący autem z naprzeciwka nie udzielił jej pomocy, twierdził że dziewczyna na pewno była pijana, a gdy alkomat wskazał 00, zasugerował próbę samobójczą. 

Poszkodowana trafiła na SOR, gdzie udzielono jej pierwszej pomocy, zszyto czoło i głowę. Proces leczenia trwał około 6 miesięcy, ale nie udało się w pełni odzyskać pełni zdrowia. Sprawa sądowa toczyła się o odszkodowania, i sfinansowanie z OC sprawcy dalszego leczenia poszkodowanej. Rolą biegłej z zakresu medycyny estetycznej była ocena aktualnego wyglądu dziewczyny, ocena rozmiaru uszkodzeń, oraz zaplanowanie i wycena zabiegów, które pozwoliłyby jej odzyskać pierwotny wyglad sprzed wypadku.

Jako biegła zaproponowałam przede wszystkim przeszczep włosów, szyba rozciełą głowę, w wyniku gojenia pojawiły się na głowie blizny, obszary pozbawione cebulek włosowych. Aby przywrócić stan sprzed wypadku wymagany był skomplikowany i drogi (15 000 zł) zabieg przeszczepu włosów. Blizny twarzy są już łatwiejsze do leczenia, zabiegi laserem frakcyjnym zmiekczają blizny, przebudowują je. Należało jedynie wycenić je wg. średniej krajowej i przedstawić tą wycenę sądowi. Żyjemy w czasam gdy wiele rzeczy można naprawić, wyleczyć, jednak nowe techologie są bardzo drogie, dlatego też należy się liczyć z duzymi kosztami zadośćuczynienia za, w wielu przypadkach niezamierzone błędy. 

Na tym zdjęciu widzicie bliznę po oparzeniu, i w tym przypadku Sąd poprosił biegłego z zakresu medycyny etetycznej o ocenę rozległości i trwałości urazu, oraz przedstawienie planu naprawczego. W tym przypadku mówimy nawet o stałym uszczerbku na zdrowiu, pacjent w wyniku oparzenia został pozbawiony włosów na brodzie. Bardzo często w tkankę bliznowatą, nie da się przeszczepić cebulek włosowych, dlatego też uraz pozostawił trwały uszczerbek na zdrowiu u tego Pana. Wypadek powstał w trakcie wykonywania pracy zawodowej, spawania elementów blachy, o tym ,kto zaniedbał zasady bezpieczeństwa i higieny pracy wypowiedzial się biegły z zakresu BHP, ja oceniłam blizny na twarzy, ilość zabiegów które mogłyby przywrócić naturalny wygląd policzka i brody. W tym przypadku zaproponowałam laser frakcyjny i osocze bogatopłytkowe, w celu uelastycznienia skóry powoda.