Bliznowiec usuwanie, leczenie Warszawa
Metody leczenia bliznowca, keloidu, przerosłych blizn
Zadzwoń: 785 170 871
Bliznowiec, keloid
Bliznowiec, keloid jest rodzajem nieprawidłowej blizny, przerośniętej, uniesionej nad powierzchnię skóry, o nieregularnym kształcie, o czerwonym lub fioletowym kolorze.
Bliznowiec pojawia się po około 12 miesiącach od urazu, w miejscu formującej się blizny. Wygląda jak gruba, guzowata zmiana, często bolesna. Występuje w górnej części tułowia: na uszach, szyi, karku, plecach, klatce piersiowej. Dosyć często występuje w naszej populacji. Bliznowce tworzą się w miejscach urazu skóry, na oparzeniach skóry, czasami na tatuażu. Kobiety często mają bliznowce w miejscu blizny po cięciu cesarskim.
Bliznowiec nie tylko wygląda nieestetyczne, ale także sprawia ból pacjentowi. Bliznowiec powoduje swędzenie, pieczenie w miejscu gdzie jest zlokalizowany, ból, który może promieniować dalej, zwiększona wrażliwość na różne czynniki drażniące.
Jak powstaje bliznowiec?
Po uszkodzeniu skóry komórki próbują ją naprawić, tworząc bliznę. Pierwotnie blizna jest prawidłowa, jednak po 12 miesiącach od powstania może przerastać, tworząc bliznowiec. Wiele różnych rodzajów urazów skóry może prowadzić do bliznowca. Obejmują one cięcia, rany kłute, blizny chirurgiczne, ciężki trądzik, ugryzienia owadów, miejsca wstrzyknięć leków, piercing, tatuaże.
Jakie są objawy bliznowca?
Bliznowce pojawiają się zwykle po roku od urazu, ale mogą się pojawić także po kilku latach. Rosną szybko, wykraczając poza ranę, rosną w sposób nieskoordynowany, przybierając różnorodne kształty. Bliznowce mogą potroić swój rozmiar nawet w ciągu kilku miesięcy. Bliznowce swędzą, bolą, objawy te oznaczają ich intensywny wzrost. W trakcie wzrostu bliznowce zmieniają swój kolor, robią się ciemnoczerwone, często fioletowe.
Gdzie najczęściej pojawia się bliznowiec?
Bliznowce mogą pojawiać się na całym ciele, jednak najczęściej pojawiają się na uszach, na szyi, na ramionach, klatce piersiowej, na plecach pacjentów.
Bliznowiec leczenie - na czym polega?
Leczenie bliznowców jest problematyczne i trudne, zmiany te po usunięciu lubią odrastać, istnieje duże ryzyko pojawienia się nowych zmian. Istnieje kilka metod leczenia bliznowca, my w MediWell Beauty, Warszawa preferujemy leczenie farmakologiczne. Leczenie bliznowca polega na ostrzykiwaniu go sterydami, zalecamy 3-4 zabiegi, co 4 tygodnie. Ilość zabiegów zależy od lokalizacji i wielkości bliznowca.
Po leczeniu sterydami, gdy bliznowiec zmniejszy się i zapadnie, stosujemy leczenie laserem frakcyjnym, lub laserem naczyniowym, aby poprawić jakość skóry. Laser naczyniowy jest zalecany, gdy nadal widoczne są liczne naczynia krwionośne, telenagiektazję na skórze. Leczenie chirurgiczne często daje wznowę zmiany, bliznowce odrastają, dlatego my tej metody nie stosujemy.
Jak zapobiegać powstawaniu bliznowców?
Leczenie bliznowców jest trudne, zmiany te często nawracają i odrastają. Dlatego też ważne jest właściwe pielęgnowanie ran, aby uchronić się przed keloidem. Bliznowce powstają najczęściej na uszach, dlatego też po przebiciu uszu należy zwracać uwagę na gojenie się rany.
Niekiedy nawet 12 miesięcy po urazie, na płatku ucha pojawi się nieestetyczne, czerwone zgrubienie, które swędzi i boli. Należy wtedy zdjąć kolczyk, udać się do lekarza i zastosować zalecone leczenie uciskowe, lub ostrzykiwanie sterydami.
Ostatnio zauważyłam u moich pacjentów, którzy zgłaszają się do MediWell Beauty coraz więcej bliznowców pojawiających się na kolorowych tatuażach. Tatuaż, tusz może rozpocząć nieprawidłową reakcję skóry, blizna pojawia się miejscowo, lub wzdłuż wytatuowanego wzoru. Leczenie to leczenie uciskowe lub ostrzykiwanie zmiany, w celu zatrzymania wzrosu bliznowca. Często bliznowce pojawiają się w miejscu cięcia chirurgicznego, głównie na klatce piersiowej, po operacji serca, stentów, czy u Pań w miejscu cięcia cesarskiego. Rany należy więc obserwować i badać, aby nie dopuścić do rozrostu blizny, w sposób niekontrolowany.
Czym się różni przerosła blizna, od keloidu?
Nasi pacjenci często mylą przerosłą bliznę z bliznowcem, jeżeli zgłosicie się z blizną do lekarza, postawi on właściwą diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. Blizna przerosła to blizna, która nie jest jeszcze ostateczną blizną, pozostaje ona w granicach pierwotnej rany. Keloid rośne w sposób nieskoordynowany, często przekracza obszar rany, wystaje poza nią. Blizny przerostowe rozwijają się kilka miesięcy po urazie, podczas gdy bliznowce mogą rozwinąć się miesiące lub lata później. Blizny przerostowe są łatwiejsze do wyleczenia. Keloid od bliznowca różni się także kolorem, blizny przerosłe mają kolor od różowego do czerwonego, bliznowce są ciemnoczerwone, fioletowe. Przerośnięta blizna może ulegać samoistnej inwolucji, znika po kilku miesiącach, bliznowce rosną i powiększają się, samoistnie nie znikną nigdy.
Zadzwoń : 785 170 871
Dlaczego powstają bliznowce na uszach?
Keloid w uchu to rodzaj tkanki bliznowatej, która powstaje po urazie ucha. Najczęściej jego przyczyną jest nieprawidłowe gojenie się rany po przekłuciu ucha.
Bliznowiec może powstać w dowolnym miejscu na uchu, na chrząstce ucha, na płatkach ucha, lub za uszami.
Keloidy uszu zwykle nie bolą, mogą jednak powodować świad. Swędzenie keloidu oznacza jego wzrost, jeżeli takie objawy występują u Ciebie należy zgłosić się się do lekarza. Bliznowiec rośnie powoli, dziurka w uchu goi się najpierw prawidłowo, dopiero po kilku miesiącach zauważamy nieprawidłowy rozrost tkanki. Jeżeli bliznowiec rozrośnie się do rozmiarów widocznych na zdjęciu powoduje on dyskomfort, często stres, lub niską samoocenę.
Zapraszamy MediWell Beauty, ul. Kamionkowska 41/3, 03-812 Warszawa
Jak wygląda keloid ucha?
Bliznowiec początkowo przypomina grudkę na uchu, jest miękki, nie wystaje ponad skórę. Z upływem czasu powiększa się, swędzi przy dotyku, staje się coraz twardszy. Początkowo ma kolor otaczającej go skóry, później może być bardziej różowy niż otaczająca go skóra, czerwony, lub fioletowy. Zwykle przybiera obłe kształty.
Co jest przyczyną powstawania keloidu?
Bliznowiec powstaje zwykle po zranieniu skóry ucha. Przyczyną powstania bliznowca są nacięcia na uchu, oparzenia ucha, zadrapania ucha, piercing, tatuaże. Niekiedy także ukąszenia owadów.
Jakie badania trzeba wykonać aby zdiagnozować keloid?
Bliznowiec rozpoznajemy w trakcie badania w gabinecie lekarskim, zmiana jest tak charakterystyczna że rozpoznajemy ją od razu. Aby rozpocząć lecznie farmakologiczne nie trzeba wykonywać żadnych badań laboratoryjnych.
Jak pozbyć się keloidu z ucha?
Istnieje kilka metod leczenia keloidów, jedną z podstawowych metod jest ostrzykiwanie keloidu sterydami. Sterydy zmniejszają bliznowiec, po iniekcji leku do bliznowca zapada się i zmniejsza. Kolejnym lekiem jest triamcynolon, również lek podawany w iniekcjach. Iniekcje wykonujemy co 4-6 tygodni, w zależności od wielkości keloidu wykonujemy 3, 4 zabiegi. Należy pamiętać, że po ostrzykiwaniu sterydami keloidu skóra na nim będzie wiotka, delikatna. Możemy ja później ujędrnić laserem frakcyjnym, ale należy o tym powiedziec pacjentowi przed rozpoczęciem terapii.
Leczenie chirurgiczne nie jest zalecane, często po wycięciu chirurgicznym bliznowca, bliznowce uszu oodrastają większe, trudniej je potem skutecznie leczyć. Małę bliznowce możemy usuwać laserowo, ostrzykując je w międzyczasie saterydami, czy triamcynolonem. Daje to bardzo dobre efekty.
Niektóre ośrodki wybierają wymrażanie keloidów ciekłym azotem, jednak w mojej ocenie gojenie się pacjenta jest lepsze po zastosowaniu lasera frakcyjnego.
W przypadku keloidów olbrzymich niektóre ośrodki referencyjne stosują radioterapię.
Domowe sposoby na bliznowiec
Usuwanie bliznowca metodami naturalnymi jest mało skuteczne. W niektórych kulturach pacjenci stosują ekstrakty z cebuli na skórę oraz doustnie, jednak nie ma badań klinicznych które potwierdziłyby skuteczność tej metody.
W warunkach domowych najważniejsze jest dbanie o ranę zgodnie z zaleceniami lekarza. Dezynfekcja rany, stosowanie kolczyków ze stali chirurgicznej, lub metali szlachetnych.
Możecie zastosować maści ze sterydami, zmniejszają one świad skóry. Można także stosować żele silikonowe dostępne w aptece bez recepty, one także łagodzą swędzenie skóry.
Ważne jest aby chronić skórę, uszy przed ponownym urazem. Chroń także skórę przed słońcem, ekspozycja na słońce może zmienić kolor keloidu czyniąc go bardziej widocznym. Przed wyjściem na zewnątrz chroń skórę, zakrywając keloid kremem z filtrem UV.
Jak działa laser frakcyjny na bliznowiec?
Jeżeli mamy niewielkie bliznowce na ciele, na uchu możemy zastosować usuwanie ich laserem frakcyjnym. Przed zabiegiem stosujemy znieczulenie lignokainą, znieczulenie nasiękowe, pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych przy usuwaniu bliznowca. Lekarz odparowuje zmianę, starając się nie uszkodzić kształtu ucha, przywrócić jego pierwotny kształt. Małe bliznowce bardzo dobrze reagują na laseroterapię, po laseroterapii nie zostaje wiotkość skóry, rana goi się dobrze.
Jak działa laser naczyniowy na keloid?
Niektóre keloidy mają czerwony kolor, dzięki ostrzykiwaniu ich sterydem udaje się zmniejszyć ich więlkość, jednak czerwon y kolor pozostaje. Wtedy wykorzystujemy laser naczyniowy, aby zamknąć naczynia krwionośne dające czerwony kolor. Laser ten pozwala na to aby skóra na bliznowcu przyjęła kolor otaczającej ją skóry, ujędrnia skórę po ostrzykiwaniu sterydami.
Czy po wygojeniu bliznowca można ponownie przekłuć ucho?
Jeżeli poddałaś się leczeniu bliznowca, udało się wygoić ucho możesz spróbować przekłuć ucho, jednak proponujemy wybrać inne miejsce. Niestety jeżeli zdecydujesz się na przekłucie ucha istnieje duże prawdopodobieństwo, że keloid pojawi się ponownie. Istnieje skłonność genetyczna do keloidów, Polacy są nosicielami genu warunkującego powstanie keloidu. Dlatego też warto się dwa razy zastanowić przed podjęciem takiej decyzji.
Nie czekaj i umów konsultację!
Przeprowadzę Cię przez cały proces i w pełni przygotuję do zabiegu. Umów konsultację już dziś i razem opracujmy Twój plan leczenia.
MediWell Beauty
ul. Kamionkowska 41/3
03-812 Warszawa, Praga Południe
Rejestracja
+48 785 17 08 71
recepcja@mediwell-beauty.pl
Godziny pracy
pon. – piąt. 10:00 – 19:00
sob. 10:00 – 13:00