Jak sobie radzić z objawami menopauzy?

Życie jest niesprawiedliwe, nie dość że mamy okres, rodzimy dzieci, to jeszcze musimy się zmagać z objawami menopauzy, a przecież menopauza mogłaby pojawić się niezauważalnie, a potem dyskretnie zniknąć.

Objawy menopauzy

Codziennie towarzyszą nam uderzenia gorąca, nocne poty, bóle i zawroty głowy. Jesteśmy rozdrażnione, mamy kłopoty z koncentracją. Tyjemy mimo, że chodzimy na siłownię, biegamy, nic nie jemy, a kilogramów przybywa. Objawy te towarzyszą większości kobiet w okresie menopauzy. Bardzo trudno sobie z tym poradzić, sytuację utrudniają wpisy na internecie licznych expertów radzących jogę, medytację, leki ziołowe, czy uspokajające.  Jeżeli do tej pory nie zostałyście joginkami i nie umiecie redukować poziomu stresu oddechem i ćwiczeniami, nie liczcie że w tym trudnym okresie odniesiecie sukces.

Przyczyny menopauzy

Życie i nastrój kobiet uwarunkowany jest poziomem hormonów płciowych. Od młodości, gdy tylko zaczniemy miesiączkować mamy zaburzenia nastroju, bóle brzucha, zespół napięcia przedmiesiączkowego. Hormony decydują o naszym życiu, dlatego też zrozumienie ich działania jest postawą do naszego dobrego samopoczucia.

Kobiety najlepiej czują się w pierwszej fazie cyku miesiączkowego, gdy stężenie estrogenów jest największe, estrogeny odpowiadają za nasze dobre samopoczucie, nastrój. Estrogeny wpływają na nasze ciało, zwiększając masę mięśniową, persystaltykę jelit, chroniąc kości przed osteoporozą.Gdy ich stężenie spada stajemy się nieznośne,  a nasze ciało się  buntuje.

Brak estrogenów sprzyja osteoporozie, pojawia się kruchość kości, pojawiają się typowe dla wieku starczego złamania. Starsi ludzie chorują często na sarkopenię, czyli zmniejszenie siły mięśniowej, co utrudnia codzienną egzystencję. Estrogeny znacznie opóźniają proces starzenia się organizmu, więc opóżniają też obajwy typowe dla .

Estrogeny istotnie wpływają na jakość skóry i tkanki podskórnej, pacjentki korzystające z medycyny estetycznej zauważają znaczne pogorszenie wyglądu w okresie menopauzy, przybywa nam zmarszczek. Lista zmian, chorób naszego organizmu przed którymi chronią nas estrogeny jest długa, warto o tym pamiętać.

Leki i terapie zalecane w menopauzie

Po zakończonym miesiączkowaniu, gdy nasze ciało przestaje produkować endogenne estrogeny możemy zastosować dwie strategie. Zaakceptować ten fakt (nie brać estrogenów egzogennych w postaci hormonalnej terapii zastępczej), lub dostarczać ciału estrogenny zastępcze, czy to w postaci tabletek, czy pastrów.

Można też wybrać formę pośrednią, w okresie menopauzy stosować supelementację estrogenową i stopniowo z niej rezygnować, kiedy objawy typowe dla menopauzy zaczynają powoli zanikać. Tak się zadzieje, gdy powoli nasze ciało przyzwyczai się do faktu braku estrogenów, wtedy biologicznie wchodzimy w okres zwany starością.

Ja osobiście zajmując się medycyną estetyczną chciałabym utrzymać dobre zdrowie i dobry wygląd jak najdłużej, dlatego też podzielę się z Wami moimi metodami na przejście tego trudnego okresu.

Na początku okresu menopauzy niezbedna jest hormonalna terapia zastępcza,plastry, lub tabletki. Przyjmując je pozbędziecie się rozdrażnienia, uderzeń goraca, złego samopoczucia. Jeżeli u kobiet dominują zaburzenia nastroju , zaburzenia snu warto skontaktować się z psychiatrą. Otrzymamy od niego zarówno leki na sen, jak i leki przecidepresyjne, normalizujące nastrój. Pomoże to spokojnie przejść przez najtrudniejszy czas menopauzy, z czasem można te leki odstawić, czy zredukować.

Menopauza to objawy ogólnoustrojowe, jak i miejscowe. Objawy ogólnoustrojowe warto obserwować i leczyć, często Panie wymagają dodatkowej suplementacji wapnia i magnezu, witaminy D. Często w tym okresie pojawiają się zaburzenia gastryczne, zgagi (tutaj pomagają pałeczki kwasu mlekowego, które kolonizując układ pokarmowy, pomagają przy leczeniu objawów gastrycznych).

W okresie menopauzy u wielu Pan nasila się wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jest to cześciowo wynik starzenia się,, utraty napięcia mięśni dna miednicy, wynika też z niedoborów estrogenów. Sprzyjają temu nadwaga i liczne porody. Tutaj bardzo pomocni są ginekolodzy, jeżeli nietrzymanie moczu jest bardzo nasilone pacjentki poddawane są operacji wszywania taśm potrzymujacych dno miednicy, jeżeli objawy są delikatne, możemy zastosować terapię laserową, czy radiofrekfencja mikroigłową w celu ujędrnienia okolicy pochwy, jej ścian. Bardzo często zabiegi te pomagają Paniom, opóźniaja zabiegi operacyjne.

Objawy miejscowe to często suchość pochwy, ból, krwawienie przy stosunku, zanik błony śluzowej pochwy. Objawy te są konsekwencją braku estrogenów, często pacjentki otrzymują od ginekologów czopki z estrogenami i z kwasem hialuronowym dopochwowo. Tym Paniom co nie lubią czopków, możemy zalecić zabiegi medycyny estetycznej (osocze bogatopłytkowe, mezoterapię, czy laser na okolice sromu i pochwy). Miejscowe stosowanie leków pomaga, przywraca radość z relacji seksualnej z partnerem. Brak estrogenów to zwiotczenie skóry i dotyczy to również okolicy sromu, warg sromowych. Tutaj możemy posiłkować się wypełniaczami, kwasem hialuronowym, który przywróci jędrność warg sromowych, ich naturalną objętość.