Trądzik różowaty leczenie Warszawa
Zadzwoń: 785 170 871
Na czym polega leczenie trądziku różowatego?
Trądzik różowaty jest chorobą, która dotyczy głównie skóry twarzy. Jest to przewlekły stan zapalny skóry, charakteryzujący się zaczerwienieniem skóry, zmianami grudkowymi na skórze, krostami, a niekiedy także zapaleniem spojówki oczu.
W trakcie stosowanie leczenia farmakologicznego trądziku różowatego zauważono, że stosowanie monoterapii, w postaci pojedynczych maści, czy kremów jest nieskuteczne, rumień, i stan zapalny często nawraca. W 2017 roku opracowano konsensus leczenia trądziku różowatego oparty na nasileniu zmian skórnych, proponujący stosowanie terapii łączonych, o których Wam nieco opowiem.
Trądzik różowaty: ogólne zalecenia pielęgnacyjne
Osoby chorujące na trądzik różowaty wiedzą co powoduje zaostrzenie rumienia twarzy. U jednych osób jest to zimne powietrze, zmiana temperatury otoczenia, u innych chlorowana woda w basenie. Trądzik różowaty, rumień pojawia się po pikantnych przyprawach, lub alkoholu.
- Podstawowym zaleceniem jest unikanie czynników powodujących nasilenie trądziku różowatego.
-
Ważne jest dobranie odpowiednich środków do mycia twarzy, emolientów nawilżających twarz, unikanie preparatów na bazie mydła. Warto udać się do dużej apteki i tam spośród licznych dermokosmetyków wybrać serię dedykowaną do cery naczynkowej, płyn micelarny do przemywania twarzy, krem nawilżający na dzień, maskę nawilżającą na noc.
-
W okresie wiosenno, letnim należy stosować ochronę przeciwsłoneczną, używać filtrów UVA, UVB 50+. Można wybrać filtr przeciwsłoneczny z podkładem, aby zakamuflować rumień, czy pęknięte naczynka krwionośne.
- Pacjenci chorujący na trądzik różowaty powinni raz na jakiś czas stosować peelingi chemiczne: kwas mlekowy, kwas azelainowy, które rozpuszczają martwy naskórek, pomagają zmniejszyć rumień twarzy.
Trądzik różowaty: nasilony rumień, pęknięte naczynka
W przypadku trądziku różowatego, w którym głównym objawem jest rumień, czy pęknięte naczynka na twarzy (tzw. teleangiektazje) uważa się że najlepszym rozwiązaniem są zabiegi laserowe, laserem diodowym naczyniowym zielony, lub żóty. Można także stosować urządzenie IPL, a w jego przypadku występuje większe ryzyko oparzenia pacjenta.
U nas w gabiencie stosujemy laser zielony, który wykonujemy w seriach co 2-3 tygodnie. Niestety zaleca się wykonanie minimum 4 zabiegów aby zmniejszyć rumień, opanować nawroty choroby.
Zabiegi laserowe łączymy często z lekami doustnymi, np. propranololem (gdy istnieje duża komponenta psychiczna, szybkie bicie serca), oraz z kremem bromonidyną , która zmniejsza rumień twarzy na wiele godzin (krem jest nieco drogi, około 200 zł jednak warto spróbować bo zdecydowanie zmniejsza rumień).
Trądzik różowaty: grudkowo-krostkowy
Trądzik ten charakteryzuje się występowaniem na twarzy grudek oraz krost. Zdecydowanie nieestetyczny, jest on częstym powodem wizyt pacjenta w gabinecie estetycznym. W tym trądziku dominującym objawem jest stan zapalny, dlatego też skupiamy się na jego wyleczeniui wyeliminowaniu.
Stosowane są tutaj maści na bazie chemioterapeutyków (metronidazol), kwas azelainowy, kwas mlekowy, czy w postaci maści, czy też peelingów. Często stosujemy doustne antybiotyki, zarejestrowane do leczenia trądziku różowatego, dają one bardzo dobre efekty długoterminowe. Jeżeli nasi pacjenci nie tolerują antybiotyków zalecamy im niewielkie dawki retinoidów w tabletkach, leków zalecanych również w trądziku pospolitym, typu młodzieńczego.
W tym typie trądziku różowatego dominuje silna reakcja zapalna, więc skupiamy się na jej ograniczeniu. Leczeniem wspomagającym są oczywiście zabiegi laserowe, można je stosować przy lekach doustnych, ale w zależności od rodzaju przyjmowanego leku i jego działania na skórę, moc lasera musi być ograniczona do miminum, jedynie po to aby wykorzystać jego działanie przeciwzapalne.
Trądzik różowaty: rhinophynoma, przerośnięty nos
Na pewno widzieliście na ulicy panów z dużym, przerośniętym nosem. Bynajmniej nie jest to wynik nadużywania alkoholu, a objaw trądziku różowatego nosa. W wyniku rozrostu tkanki łącznej, przerostu naczyń pojawia się bulwiasty nos, deformujący wygląd twarzy. Powstaje on na podłożu stanu zapalnego. Pozbycie się rozrośniętego nosa nie jest proste, najlepszą metodą jest metoda laserowa, polegająca na obcięciu bulwiastych narośli, czy odparowaniu nadmiaru tkanki łącznej. Zabiegi laserowe wykonywane są kilkuetapowo, nie wykonuje się korekty nosa w trakcie jednej sesji laserowej.
Inną metodą, również bardzo skuteczną jest metoda chirurgiczna, ale jest ona trudniejsza technicznie, bardziej krwawi, dla pacjenta jest większym obciążeniem.
Przerosły nos wymaga opracowania laserowego, czy chirurgicznego, ale także podajemy takim pacjentom doustne antybiotyki, czy retinoidy aby ograniczyć rozrost nosa, stosujemy wspomnianie powyżej maści i kremy. Lecznie przerośniętego nosa wymaga od pacjenta cierpliwości i regularnego przyjmowania leków.
Trądzik różowaty: laser + toksyna botulinowa
Bardzo skuteczną terapią leczenia trądziku różowatego twarzy jest terapia łącząca zabiegi laserowe, laserem naczyniowym z podaniem toksyny botulinowej. Laser zmniejsza stan zapalny tkanek, zamyka naczynia krwionośne. Toksyna botuliowa zmniejsza produkcję wydzieliny łojowej, działa przeciwzapalnie, zmniejsza objawy trądziku różowatego.
Do zabiegu wykorzystujemy 50 jednostek toksyny botulinowej, którą wstrzykujemy w skórę policzków, czoła , nosa i brody. Zabieg jest średnio przyjemny, ale efekty są bardzo dobre.Jeden zabieg istotnie zmniejsza rumień, dodatkowo wygładza zamrszczki mimiczne twarzy u pacjenta.
Laser i wstrzyknięcie toksyny botulinowej możemy przeprowadzać na jednej wizycie lekarskiej, nie ma przeciwwskazań do łączenia tego typy zabiegów. Możemy także łączyć leczenie farmakologiczne, tabletkami z leczeniem laserowym, oraz leczeniem toksyną botulinową.
Nie czekaj i umów konsultację!
Przeprowadzę Cię przez cały proces i w pełni przygotuję do zabiegu. Umów konsultację już dziś i razem opracujmy Twój plan leczenia.
MediWell Beauty
ul. Kamionkowska 41/3
03-812 Warszawa, Praga Południe
Rejestracja
+48 785 17 08 71
recepcja@mediwell-beauty.pl
Godziny pracy
pon. – piąt. 10:00 – 19:00
sob. 10:00 – 13:00