Botoks, leczenie migreny

Botoks na przewlekłą migrenę, co warto wiedzieć?

Botoks - leczenie migreny

Przewlekła migrena stanowi poważny problem zdrowotny, u kobiet występuję 3x częściej niż u mężczyzn. Migrena całkowicie wyłącza pacjentów z codziennych czynności, pracy zawodowej.

Migrena jest zwykle leczona lekami przeciwmigrenowymi i lekami  przeciwbólowymi, jednak ostatnie badania naukowe dowodzą dużej skuteczności botoksu w leczeniu i profilaktyce przewlekłej migreny. Botoks leczy również ból głowy z odbicia, związany z nadużywaniem leków przecibólowych, który często towarzyszy przewlekłej migrenie i ją napędza.

Podstawowym mechanizmem działania toksyny jest blokowanie przesyłania impulsów nerwowych, zakłócanie komunikacji bólu i zatrzymanie tych sygnałów przed dotarciem do receptorów bólowych w mózgu. Wstrzykując toksynę w mięśnie głowy i szyi jest ona wchłaniania przez nerwy i zakłóca neuroprzekaźnictwo związane z bólem. Pacjent nie odczuwa bólu związanego z napadem migreny.

botoks migrena
botoks bóle głowy
botoks napięciowe bóle głowy
leki na migrene
leczenie-migreny
Jak wygląda zabieg leczenia migreny botoksem?

Zabieg leczenie migreny toksyną botulinową jest prosty. Polega on na podaniu botoksu w miejsca gdzie pacjent odczuwa ból. Istnieją zatwierdzone schematy podawania toksyny botulinowej, niekiedy modyfikujemy te schematy w oparciu o schemat bólu u pacjenta. Jezeli pacjent ma migrenę jednostronną, można w tą stronę podać nieco więcej toksyny botulinowej, niż po stronie przeciwnej, jeżeli ból wystepuje w okolicy potylicznej, tam podajemy większą dawkę leku.

Standardowo podawane jest 100 jednostek toksyny botulinowej, i od takiej ilości zaczynamy leczenie. Jeżeli ta dawka jest mało skuteczna można zwiększyć ilość toksyny botulinowej przy podaniu za 3 miesiące.

Czy efekt zabiegu będzie odczuwalny zaraz po podaniu?

Toksyna botulinowa blokuje przewodnictwo nerwowe, dlatego też potrzebuje około tygodnia aby zaczeła działać. Pacjenci odczują ulgę po około tygodniu. Objawy migreny są różne, różne są też nasilenia bólu, nie zawsze toksyna botulinowa usunie wszystkie napady migreny, niekiedy migrena bedzie nawracać. Naszym celem jest zmniejszenie ilości napadów migreny , osłabienie jej objawów.

Jak długo działa botoks, czy trzeba powtarzać zabieg?

Po wstrzyknięciu toksyna botulinowa zaczyna działać po około 7-10 dniach. Jego działanie utrzymuje się 4-5 miesięcy. Potem, pacjenci zaczynają odczuwać nawrót dolegliwości. Zaleca się więc podawanie toksyny botulinowej regularnie co 6 miesiący. Jeżeli migreny nie są zbyt częste można stosować botoks co 6-8 miesięcy.

Jakie są skutki uboczne podania botoksu?

Botoks to neurotoksyna wytwarzana przez bakterie, tzw. jad kiełbasiany. To przeraża wiele naszych pacjentek, proszę jednak pamiętać, że dawki toksyny botulinowej wykorzystywanie w medycynie estetycznej, czy do leczenia migreny są niewielkie, i w takich dawkach toksyna botulinowa działa jako lek.

W przypadku podawania toksyny botulinowej w okolicę czoła, głowy, karku ilość działań niepożądanych jest niewielka. Po podaniu wrażliwi pacjenci moga odczuwać bóle mięśni, lub miec objawy grypopodobne przez 1-2 dni. W przypadku mocnego ostrzykiwania czoła może dojść do delikatnego opadnięcia brwi.

Przeciwskazania do podania botoksu na migrenę

Przeciwskazania do podania toksyny botulinowej dotyczą kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią, osób uczulonych na albuminy, białko mleka kurzego. Nie podajemy toksyny botulinowej osobom w tracie chemio i radioterapii. Botoksu nie stosujemy u osób z chorobami mięśni, słabością mięśni.

Ile kosztuje leczenie migreny? Warszawa, Praga Południe

Cena za zabieg leczenia migreny botoksem podana jest tutaj.  W naszym gabiencie medycyny estetycznej podajemy  standardowo 100 jednostek toksyny botulinowej, jeżeli istnieje konieczność podania większej dawki, cena zabiegu jest uzgadniana z pacjentem w trakcie konsultacji lekarskiej. Zapraszamy do Gabientu Medycyny Estetycznej, ul. Kamionkowska 41/3, Warszawa, Praga Południe

Nie czekaj i umów konsultację!

Jeżeli masz napięciowy ból głowy, migrenę, zapraszamy na konsultację.

Umów konsultację

MediWell Beauty

ul. Kamionkowska 41/3
03-812 Warszawa, Praga Południe

Rejestracja

+48 785 17 08 71
recepcja@mediwell-beauty.pl

Godziny pracy

pon. – piąt. 10:00 – 19:00
sob. 10:00 – 13:00

MediWell Beauty

ul. Kamionkowska 41/3,            03-812 Warszawa

Kontakt 785 17 08 71

U

Przydatne linki