Korekta powiek na NFZ

Czy można wykonać zabieg korekty opadających powiek na NFZ?

 

Ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia i regularne opłacanie składek upoważniają nas, w przypadku choroby do korzystania z zabiegów finansowanych przez NFZ.  Aby NFZ zakwalifikował Was do skorzystania z bezpłatnego zabiegu korekty powiek musi wystąpić ściśle określona choroba, umieszczona na liście refundacyjnej.

Opadające powieki – zabieg na NFZ

 

Zabieg blefaroplastyki powiek górnych i dolnych przysługuje nieodpłatnie tylko w określonych sytuacjach, jedną z nicj jest istotne ograniczenie pola widzenia poprzez opadające powieki. Zabieg blefaroplastyki powiek górnych może być także wykonany jeżeli opadanie powiek jest następstwem wady wrodzonej, urazu, lub choroby oka. Jeżeli decydujemy się na zabieg z powodów estetycznych, mimo opłacania składek zdrowotnych nie możemy liczyć na finansowanie zabiegu z NFZ.

Wykonując zabieg na NFZ należy pamiętać, że każde oko kwalifikowane jest odrębnie, uraz, choroba oka jest wskazaniem do bezpłatnego zabiegi, ale dotyczy to jedynie oka chorego. Sytuacja jest analogiczna, jak przy operacji zaćmy, do zabiegu kwalifikujemy każde oko odrębnie i może się zdarzyć, że jedno oko zakwalifikuje się na operację bezpłatną, a drugie, będące w dużo lepszej kondycji już nie. Warto wtedy przedyskutować to z lekarzem prowadzącym i wybrać odpowiednie dla Was postepowanie.

Czym różni się zabiegi korekty powiek w gabinecie prywatnym, od zabiegu na NFZ?

 

Pierwsza i najbardziej istotna różnica to cena. W prywatnej placówce Pacjent płaci za plastykę powiek górnych od 4 tys złotych wzwyż. Do tego należy doliczyć ceny konsultacji przed operacją, cenę badań lekarskich oraz zdjęcia szwów. W szpitalu Państwowym zabieg wykonywany jest za darmo.

Wykonując zabieg na NFZ nie macie pewności, że lekarz kwalifikujący Was do zabiegu będzie wykonywał korekte powiek, ordynator szpitala wyznacza operatora wg. wewnętrznego klucza. Analogicznie jest z kontrolą po zabiegu, szwy zdejmuje lekarz pracujący w danym dniu w poradni. W ramach NFZ zwykle nie wykonuje się operacji na oba oczy jednocześnie, planuje się zabieg na oko chore, jeżeli oba oczy wymagają korekty pacjent ma wyznaczone dwa terminy. Wynika to z formy w jakiej szpitale rozliczają się z NFZ za procedury medyczne.

Prywatna placówka gwarantuje pacjentowi ciągłość leczenia u tego samego lekarza, kwalifikuje i wykonuje zabieg ten sam Pan Doktor, szwy i dalsza opieka pozabiegowa prowadzona jest przez operującego lekarza. Operacje estetyczne, ze względu na pożądany efekt estetyczny wykonywane sa jednoczasowo na obie powieki, aby zachować jak największą symetrię cięcia i uzyskać identyczny efekt estetyczny. Gabinety prywatne to gabienty medycyny estetycznej, lub chirurgii plastycznej dysponujące urzadzeniami laserowymi. Często, w przypadku trudno gojących się blizn wykorzystywane są zabiegi laserowe do poprawy wyglądu blizny, jej estetyki. Laserów tych zwykle nie ma w ośrodkach okulistycznych zajmujących się głównie leczeniem pacjentów.