Rozpuszczanie kwasu hialuronowego - hialuronidaza

Powikłania po zabiegach medycyny estetycznej  należy leczyć ja najszybciej, aby uniknąć trwałego oszpecenia.

Zadzwoń: 785 170 871

Jeżeli chcesz rozpuścić nieprawidłowo podany kwas hialuronowy? Zadzwoń!

Umów konsultację

Powikłania po nieprawidłowym podaniu kwasu hialuronowego

Nienaturalny wygląd

Podanie zbyt dużej ilości kwasu hialuronowego, powoduje powstanie nienaturalnego wyglądu twarzy. Nadmiernie wypełnione policzki, czy usta szpecą, zamiast upiększać.

Można odwrócić ten proces rozpuszczając nadmiar kwasu hialuronowego hialuronidazą, zapraszamy na konsultację.

Obrzeki pod oczami

Obrzęki pod oczami to najczęstszy powód wizyt pacjentek w moim gabinecie. Nieprawidłowo podany, lub nieprawidłowo dobrany kwas hialuronowy powoduje obrzęki powiek dolnych, nienaturalne wybrzuszenia na dolnej powiece, nieestetyczny wygląd. Kwas ten nie znika po 12 miesiącach od podania, ale utrzymuje się latami.

Ropnie i stany zapalne

Kwas hialuronowy, podany w nadmiarze nie tylko szpeci, ale mogą się na nim rozwijać bakterie. Bakterie te tworzą tzw. mikrofilm, który może powodować powstanie ropni, zapaleń tkanki podskórnej. W skórze mogą się tworzyć ziarniniaki. Usunięcie bakterii, czy stanu zapalnego jest podstawą leczenia pacjenta.

Ile czasu w tkankach utrzymuje się kwas hialuronowy?

Producenci usieciowanego kwasu hialuronowego podają, że usieciowany kwas hialuronowy (wypełniacz) utrzymuje się w tkankach od 8 do 12 miesięcy po podaniu. Po tym czasie powinen on ulec rozpadowi, jest on usuwany przez komórki fagocytujące i eliminowany z tkanek. Niestety nie zawsze się tak dzieje, wszystko zależy od rodzaju wykorzystanego kwasu hialuronowego, jego jakości i pochodzenia.

Część dostępnych na rynku kwasów hialuronowych nie ulega całkowitemu rozpadowi, pozostają w tkankach przez 2-5 lat po ich podaniu. Zwykle o ich obecności dowiadują się pacjentki w trakcie operacji plastycznych, gdy chirurg plastyk musi ten kwas usunąć.

Dlaczego po zabiegu z kwasem hialuronowym puchnie twarz?

Kwas hialuronowy na zdolność do wiązania wody. Cząsteczka kwasu hialuronowego może związać od 500-1000 cząsteczek wody, przyciągając je do tkanek. Każda okolica twarzy jest inna, pełni inną funkcję. Okolica podoczodołowa jest delikatna, pełno w niej naczyń, skóra tam jest cienka, prześwitująca, pkości policzków pokryte są licznymi mięśniami, na których ułożone są torebki tłuszczowe, tkanka podskórna i skóra. Usta to mięsień okrężny oka, na którym jest czerwień wargowa, skóra. Każda ta okolica wymaga podania kwasu hialuronowego o różnej charakterystyce, policzki bardziej twardego, a w usta wstrzykujemy produkt który jest elastyczny i pracuje z mięśniem okrężnym ust.

Jeżeli zastosujemy niewłaściwy kwas hialuronowy do okolicy twarzy powoduje on powstanie grudek, obrzęków, powoduje zły efekt estetyczny. Jeżeli np. w okolicę podoczodołową zastosujemy kwas o złym stężeniu kwasu hialuronowego ściągając wodę do tkanek spowoduje obrzęk dolnej powieki, który bedzie większy rano, mniejszy po południu, ale zawsze bedzie o sobie przypominał i nie da się go ukryć makijażem.

Obrzęk twarzy po zabiegu to zbyt duża ilość kwasu hialuronowego wstrzyknięta pacjentce w trakcie jednej sesji, lub krótkim okresie czasu, źle dobrany kwas, lub zła technika wstrzyknięcia np. zbyt płytko.

 

Na czym polega migracja kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy powinien byc odpowiednio dobrany do tkanek w które jest wstrzykiwany. Każdy kwas hialuronowy ma odpowiednią lepkość, czyli zdolność przyklejania się do tkanek w które jest wstrzykiwany. Taki kwas przylega do tkanek policzka, brody i nie przemieszcza się z czasem, pozostaje w miejscu wstrzykniecia.  

Jeżeli wstrzykniemy niskiej jakości kwas hialuronowy, o niskiej lepkości, czy np nie dostosowany do ust, kwas ten przemieści się w tkance. Często pacjentki mówią, że kwas podany w policzki przemieścił sie do dołu, spłynął w dolne części twarzy. Na tym polega migracja kwasu hialuronowego, nie pozostaje on w miejscu podania.

Najczęstszym miejscem migracji kwasu hialuronowego są policzki (kwas przemieszcza się ku dołowi), oraz usta. W przypadku ust kwas hialuronowy wychodzi poza kontur ust, widzicie nienaturalne grudki na części wargi górnej pokrytej skórą. Taki kwas należy usunąć z organizmu, rozpuścić go hialuronidazą.

Jak działa hialuronidaza, czy należy wykonać próbę uczuleniową?

Hialuronidaza jest białkiem pochodzenia zwierzęcego, podajemy ją w sytuacjach gdy korzyści z jej podania przewyższają potencjalne ryzyko związane z jej podaniem. Rozpuszcza on usieciowany kwas hialuronowy wstrzyknięty do tkanek, powoduje jego rozpad i wydalenie z tkanek przez nerki.

Hialuronidaza nie niszczy, w istotny sposób naszego własnego kwasu hialuronowego, kolagenu, ponieważ nasz organizm posiada zdolności naprawsze, samoistnie odtwarza niewielkie ubytki endogennego kwasu hialuronowego w naszym organiźmie.

W przypadku standardowego leczenia za pomocą hialuronidazy, przed wykonaniem zabiegu, każdorazowo lekarz wykonuje test na nadwrażliwość na hialuronidazę. Test ten polega na wstrzyknięciu niewielkiej ilości  preparatu w przedramię. Po upływie 15 min lekarz odczytuje wynik testu.

W stanach ostrych, przy postępującym niedokrwieniu, martwicy tkanek nie jest przeprowadzana próba uczuleniowa, hialuronidaza jest podawany natychmiastowo, w celu ratowania zdrowia pacjenta.

 

Jak wstrzykiwana jest hialuronidaza?

Po zdezynfekowaniu skóry lekarz wstrzykuje hialuronidazę w depozyty kwasu hialuronowego, grudki widoczne pod skórą. Hialuronidaza jest podana w kilku wkłuciach, w miejscu gdzie podany był wcześniej kwas hialuronowy.

Po podaniu hialuronidazy efekt rozpuszczenia grudek kwasu hialuronowego może nie być widoczny od razu, pojawi się po kilku godzinach. W miejscu podania hialuronidazy skóra może się delikatnie zapaść, pomarszczyć się. Po kilku dniach skóra zacznie powoli wracać do normalnego wyglądu, jednak z powodu rozpuszczenia kwasu hialuronowego miejsce gdzie została podana hialuronidaza będzie zapadnięte, będzie wymagało dodatkowych działań estetycznych.

 

Czy przy podaniu hialuronidazy zleca się antybiotyk?

Jeżeli u pacjenta oprócz depozytów kwasu hialuronowego występuje stan zapalny tkanek, ropnie podskórne należy pacjenta przeleczyć antybiotykiem. Antybiotyk usuwa biofilm bakteryjny, który często powstaje na grudkach kwasu hialuronowego. Każdorazowo o podaniu antybiotyku decyduje lekarz, w oparciu o stan kliniczny pacjenta. Niekiedy wykonuje się nacięcie chirurgiczne ropnia i jego ewakuację, jest to jedyna metoda opróżnienia ropnej wydzieliny,

 

Zalecenia pozabiegowe po podaniu hialuronidazy.

Po zabiegu nie należy dotykać palcami okolicy gdzie podano preparat, nie masować tej okolicy. Proszę nie korzystać z sauny, kąpieli parowych, basenu, siłowni, kriokomory w ciągu 2 tygodni od zabiegu. Nie wolno spożywać alkoholu przez tydzień po zabiegu.

W celu uzyskania pożądanego przez pacjenta efektu estetycznego wymagane jest niekiedy powtórzenie zabiegu preparatem hialuronidazy. O ilości zabiegów i częstotliwości każdorazowo decyduje lekarz po zbadaniu pacjenta. Każdorazowo, po podaniu hialuronidazy konieczna jest obowiązkowa kontrola lekarska po 24-48 godzinach. 

Kiedy nie możemy podać hialuronidazy?

Hialuronidazy nie stosuje się u pacjentów uczulonych na jad osy, owadów błonkoskrzydłych, alergii na kolagen bydlęcy. Bezwzględnym przeciwskazaniem do podania hialuronidazy jest zgłaszana przez pacjenta, występująca w przeszłości reakcja alergiczna na hialuronidazę lub wstrząs anafilaktyczny po jej podaniu.

Hialuronidazy nie stosujemy oczywiście u kobiet ciężarnych, osób chorujących na nowotwór, stosujących radioterapię, chemioterapię.

 

Umów wizytę, zadzwoń na recepcję:

                tel. 785 170 871

  Jeżeli chcesz się ze mną skontaktować napisz maila, lub wyślij sms, odpowiem jak najszybciej

         dr.martaskoczylas@gmail.com

MediWell Beauty

ul. Kamionkowska 41/3
03-812 Warszawa, Praga Południe

Rejestracja

+48 785 17 08 71
recepcja@mediwell-beauty.pl

Godziny pracy

pon. – piąt. 10:00 – 19:00
sob. 10:00 – 13:00

dr Marta Skoczylas ul. Kamionkowska 41/3, 03-82 Warszawa

Tel. recepcja: 785 17 08 71 dr.martaskoczylas@gmail.com