Łysienie androgenowe

Przyczyny, objawy i leczenie choroby

Łysienie androgenowe, Warszawa

Łysienie androgenowe to choroba, która występuje zrówno u mężczyzn jak i u kobiet. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie, przekazywana z pokoloenia na polokenie. Łysienie u mężczyzn objawia się cofaniem się linii włosów na skroniach i na czole, u kobiet włosy się przerzedzają na środku głowy, jest to tzw. łysienie rozlane.

Pierwsze objawy łysienia pojawiają się już w okresie dojrzewania i prowadzą do powolnej utraty włosów. Mieszki włosowe ulegają miniaturyzacji, zmniejsza się ilość włosów produkowanych przez mieszki włosowe, włosy stają się delikatniejsze i słabsze. Faza wzrostu włosa, czyli faza anagenu skraca się, wydłuża sie faza telogenu, czyli faza włosa martwego, nie mającego połączenia z cebulką włosową. Zwiększa się ilość włosów telogenowych, które wypadają w trakcie mycia, czesania, farbowania włosów.

wypadanie włosów, łysienie
androgenowe wypadanie włosów
łysienie androgenowe
Leczenie łysienia androgenowego

Do tej pory nie opracowano w 100% skutecznej metody na leczenie łysienia androgenowego. Istnieją terapię zwalniające wypadanie włosów, pobudzające porost włosów, natomiast nie ma terapii, która wyleczyłaby to schorzenie w 100%.  Często osoby planujące przeszczep włosów nie zdają sobie z tego sprawy, przeszczep włosów poprawi ich wygląd, włosów bedzie więcej ale będą one podlegały temu samemu procesowi wypadania włosów jak przed przeszczepem.

Czy zawsze przy łysieniu androgenowym w badaniu pojawia się wysoki poziom testosteronu?

Bardzo często lekarze zlecając badania hormonalne w celu spradzenia poziomu hormonów męskich, jednak nie w każdym przypadku są one podwyższone. U wielu pacjentów z łysieniem nadrogenowym występuje zwiekszona reaktywność cebulek włosowych na hormony męskie, pod ich wpływem dochodzi do osłabienia i miniaturyzacji cebulek włosowych. Dzieje się tak u kobiet, jak i u mężczyzn, miniaturyzacji ulegają jednie cebulki włosowe w okolicy ciemieniowej i skroniowej.

Stosowanie kuracji zewnętrznej, wcierek do zahamowania wypadania włosów

Pajent z wypadaniem androgenowym włosów powinien rozpocząć swoje leczenie od zastosowania wcierek pobudząjących krążenie krwi w skórze głowy,  wcierek powodujących rozszerzenie naczyń krwionośnych. Stosujemy je codziennie wieczorem, 3-4 godziny przed pójściem spać. 

Farmakologiczne metody leczenia łysienia androgenowego

Na rynku dostępnych jest dużo leków służących do leczenia łysienia androgenowego. Do tej pory przepisywaliśmy je głównie mężczyznom, coraz częściej zapisywane są kobietom ze względu na ich działanie terapeutyczne.  Leki te są inhibitorami testosteronu, hamują jego działanie na cebulki włosowe, zapobiegając ich miniaturyzacji. Stosowanie ich u kobiet jest możliwe po zakończonym okresie menopauzy, lub gdy pacjentki zdecydują się na stosowanie skutecznej antykoncepcji hormonalnej. Niestety leki te działają tylko wtedy gdy je przyjmujemy, odstawienie leków spowoduje nawrót wypadania włosów, jednak są one bardzo skuteczne

Leczenie łysienia androgennego w gabientach medycyny estetycznej

W gabinetach medycyny estetycznej stosujemy dwie uznane metody leczenia wypadania włosów: jest to mezoterapia igłowa oraz wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego. Oba typy zabiegów wykonywane są w seriach, ilość zabiegów zależy od stanu pacjenta, nasilenia wypadania włosów.

Co zrobić gdy mimo kuracji włosy nadal wypadają?

Łysienie jest chorobą przewlekłą, nie należy się jej poddawac., Bardzo często dzieje się tak, że na początku kuracji następuje nadmierne wypdanie włosów, potem sytuacja się normalizuje, lub poprawia na 6-12 miesięcy, a potem znów zachodzi załamanie. Wiąże się to z naturalnym cyklem odnawiania się włosa, i ciągłym działaniem hormonów na cebulki włosowe. Na rynku mamy wiele leków dla naszych pacjentów, w takiej sytuacji zmieniamy leki, stosujemy inne protokoły lecznicze

Wypadanie włosów po COVID 19

W okresie pandemii do gabientów zgłaszały się pacjentki, u których po wyzdrowieniu bardzo intensywnie wypadały włosy. Po wprowadzeniu suplementacji witaminowej bardzo skuteczne okazały się u tych pacjentek ostrzykiwania z osocza bogatopłytkowego, po wykonaniu serii zabiegów, stosowaniu jednoczasowo wcierek w skórę głowy uzyskiwaliśmy oczekiwany przez pacjentki odrost włosów.

Łysienie androgenowe, a nadmierne przetłuszczanie włosów

Przy łysieniu androgenowym cebulki włosowe są bardziej wrażliwe na horomony płciowe męskie, gruczoły łojowe także wdzielają więcej łoju. Bardzo często zdarza się że łysieniu androgenowemu towarzyszy przetłuszczanie skóry głowy. W tej sytuacji należy dobrać sobie odpowiedni szampon apteczny, które bedzie właściwie oczyszczał i pielęgnował  skórę głowy

Czy przy łysieniu androgenowym włosy wypadają także w ciąży?

W ciąży, pod wpływem działania hormonów płciowych pacjentki zauważają poprawę jakości włosów, zwiekszenie ich gestości. Wydłuża się faza anagenu, faza wzrostu włosa. Niestety już od okresu połogu włosy zaczynają wypadać. Warto wtedy udać się do swojego lekarza i zaplanować leczenie. Terapię możemy rozpocząć już od 3 miesiąca po porodzie.

Nie czekaj i umów konsultację!

Przeprowadzę Cię przez cały proces i w pełni przygotuję do zabiegu. Umów konsultację już dziś i razem opracujmy Twój plan leczenia.
Umów konsultację

MediWell Beauty

ul. Kamionkowska 41/3
03-812 Warszawa, Praga Południe

Rejestracja

+48 785 17 08 71
recepcja@mediwell-beauty.pl

Godziny pracy

pon. – piąt. 10:00 – 19:00
sob. 10:00 – 13:00

MediWell Beauty

ul. Kamionkowska 41/3,            03-812 Warszawa

Kontakt 785 17 08 71

U

Przydatne linki