Chirurgiczne usuwanie tłuszczaków to nasza specjalność!

Chirurgiczne usuwanie tłuszczaków to nasza specjalność. Jedyną skuteczną metodą na usunięcie tłuszczaka jest jego wycięcie. Zajmujemy się tłuszczakami niewielkimi i dużymi, zainfekowanymi, wydzielającymi ropę, a także bolesnymi. Pacjenci zgłaszają się do nas na różnym etapie zaawansowania choroby.

Przyczyny powstania tłuszczaka

Nie wiemy dlaczego tworzą się tłuszczaki, być może jest to przyczyna genetyczna, mogą się także pojawiać w wyniku licznych urazów tkanek. Widoczne i badalne stają się około 40 roku życia, systematycznie rosnąc i powiększając swoją objętość. Do ich rozwoju może przyczynić się terapia sterydami, czy też nadmierna otyłość.

Rodzaje tłuszczaków

Tłuszczak to pojęcie ogólne, dokładna nazwa precyzuje jakie komórki dominują w guzie, jakie tkanki go tworzą. Lipoma (tłuszczak) to guz zbudowany tylko z komórek tłuszczowych, występuje on najczęściej, jest on dobrze ograniczony, łatwo go usunąć. Angiolipoma (tłuszczako-naczyniak) to guz zbudowany z komórek tkanki tłuszczowej, ale także z naczyń krwionośnych. Tłuszczako-mięśniak to guz, który oprócz komórek tłuszczowych zawiera także komórki mięśniowe. Wszystkie te guzy usuwamy,  wysyłając je następnie na badanie histopatologiczne. W większości przypadków okazują się one guzami łagodnymi, jednak zawsze należy sprawdzić ich rodzaj.

 

Zabieg usunięcia tłuszczaka

Zabiegu usunięcia tłuszczaka nie jest skomplikowany, odbywa się w znieczuleniu miejscowym, tak że pacjent nie odczuwa bólu. Tłuszczak musi być wycięty, zabiegi laserowe nie są skuteczne w tym przypadku. Po nacięciu skóry lekarz usuwa tłuszczaka, oczyszcza ranę, a następnie zaszywa ją. Sam zabieg nie trwa dłużej niż 40 min. Po usunięciu zmiany, rana jest zszywana, szwy, w zależności od okolicy są usuwanie po 10 dniach.

Badanie histopatologiczne tłuszczaka

Lekarz, przed zabiegiem przeprowadza wywiad z pacjentem, pyta kiedy pojawiła się zmiana, jak długo rośnie, czy jest bolesna. Sprawdza przesuwalność zmiany względem podłoża, bada okoliczne węzły chłonne. Jeżeli objawy są niepokojące, zmiana taka jest zawsze wysyłana na badanie histopatologiczne i oceniana pod mikroskopem. Badanie histopatologiczne warunkuje dalsze postępowanie lecznicze.