Bliznowiec usuwanie, leczenie Warszawa

Metody leczenia bliznowca, keloidu, przerosłych blizn

Zadzwoń: 785 170 871

Bliznowiec - co to jest?

Bliznowiec, keloid jest rodzajem nieprawidłowej blizny, przerośniętej, uniesionej nad powierzchnię skóry, o nieregularnym kształcie, o czerwonym lub fioletowym kolorze.

Bliznowiec pojawia się po około 12 miesiącach od urazu, w miejscu formującej się blizny. Wygląda jak gruba, guzowata zmiana, często bolesna. Występuje w górnej części tułowia: na uszach, szyi, karku, plecach, klatce piersiowej. Dosyć często występuje w naszej populacji. Bliznowce tworzą się w miejscach urazu skóry, na oparzeniach skóry, czasami na tatuażu. Kobiety często mają bliznowce w miejscu blizny po cięciu cesarskim.

Bliznowiec nie tylko wygląda nieestetyczne, ale także sprawia ból pacjentowi. Bliznowiec powoduje swędzenie, pieczenie w miejscu gdzie jest zlokalizowany, ból, który może promieniować dalej, zwiększona wrażliwość na różne czynniki drażniące.

bliznowiec usuwanie leczenie
usuwanie bliznowca na ramieniu
usuwanie bliznowca z dłoni
usuwanie bliznowca z klatki piersiowej
bliznowiec na stopie

Co powoduje blilznowiec?

Po uszkodzeniu skóry komórki próbują ją naprawić, tworząc bliznę. Pierwotnie blizna jest prawidłowa, jednak po 12 miesiącach od powstania może przerastać, tworząc bliznowiec. Wiele różnych rodzajów urazów skóry może prowadzić do bliznowca. Obejmują one cięcia, rany kłute, blizny chirurgiczne, ciężki trądzik, ugryzienia owadów, miejsca wstrzyknięć leków, piercing, tatuaże.

Jakie są objawy bliznowca?

Bliznowce pojawiają się zwykle po roku od urazu, ale mogą się pojawić także po kilku latachRosną szybko, wykraczając poza ranę, rosną w sposób nieskoordynowany, przybierając różnorodne kształty. Bliznowce mogą potroić swój rozmiar nawet w ciągu kilku miesięcy. Bliznowce swędzą, bolą, objawy te oznaczają ich intensywny wzrost. W trakcie wzrostu bliznowce zmieniają swój kolor, robią się ciemnoczerwone, często fioletowe. 

Gdzie najczęściej pojawia się bliznowiec?

Bliznowce mogą pojawiać się na całym ciele, jednak najczęściej pojawiają się na uszach, na szyi, na ramionach, klatce piersiowej, na plecach pacjentów.

Bliznowiec leczenie - na czym polega?

Leczenie bliznowców jest problematyczne i trudne, zmiany te po usunięciu lubią odrastać, istnieje duże ryzyko pojawienia się nowych zmian. Istnieje kilka metod leczenia bliznowca, my w MediWell Beauty, Warszawa preferujemy leczenie farmakologiczne. Leczenie bliznowca polega na ostrzykiwaniu go sterydami, zalecamy 3-4 zabiegi, co 3 tygodnie. Ilość zabiegów zależy od lokalizacji i wielkości bliznowca.

Po leczeniu sterydami, gdy bliznowiec zmniejszy się i zapadnie, stosujemy leczenie laserem frakcyjnym, lub laserem naczyniowym, aby poprawić jakość skóry. Laser naczyniowy jest zalecany, gdy nadal widoczne są liczne naczynia krwionośne, telenagiektazję na skórze. Leczenie chirurgiczne często daje wznowę zmiany, bliznowce odrastają, dlatego my tej metody nie stosujemy.

Jak zapobiegać powstawaniu bliznowców?

Leczenie bliznowców jest trudne, zmiany te często nawracają i odrastają. Dlatego też ważne jest właściwe pielęgnowanie ran, aby uchronić się przed keloidem. Bliznowce powstają najczęściej na uszach, dlatego też po przebiciu uszu należy zwracać uwagę na gojenie się rany.

Niekiedy nawet 12 miesięcy po urazie, na płatku ucha pojawi się nieestetyczne, czerwone zgrubienie, które swędzi i boli. Należy wtedy zdjąć kolczyk, udać się do lekarza i zastosować zalecone leczenie uciskowe, lub ostrzykiwanie sterydami.

Ostatnio zauważyłam u moich pacjentów, którzy zgłaszają się do MediWell Beauty coraz więcej bliznowców pojawiających się na kolorowych tatuażach. Tatuaż, tusz może rozpocząć nieprawidłową reakcję skóry, blizna pojawia się miejscowo, lub wzdłuż wytatuowanego wzoru. Leczenie to leczenie uciskowe lub ostrzykiwanie zmiany, w celu zatrzymania wzrosu bliznowca. Często bliznowce pojawiają się w miejscu cięcia chirurgicznego, głównie na klatce piersiowej, po operacji serca, stentów, czy u Pań w miejscu cięcia cesarskiego. Rany należy więc obserwować i badać, aby nie dopuścić do rozrostu blizny, w sposób niekontrolowany.

Czym się różni przerosła blizna, od keloidu, bliznowca?

Nasi pacjenci często mylą przerosłą bliznę z bliznowcem, jeżeli zgłosicie się z blizną do lekarza, postawi on właściwą diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. Blizna przerosła to blizna, która nie jest jeszcze ostateczną blizną,  pozostaje ona w granicach pierwotnej rany. Keloid rośne w sposób nieskoordynowany, często przekracza obszar rany, wystaje poza nią. Blizny przerostowe rozwijają się kilka miesięcy po urazie, podczas gdy bliznowce mogą rozwinąć się miesiące lub lata później. Blizny przerostowe są łatwiejsze do wyleczenia. Keloid od bliznowca różni się także kolorem, blizny przerosłe mają kolor od różowego do czerwonego, bliznowce są ciemnoczerwone, fioletowe. Przerośnięta blizna może ulegać samoistnej inwolucji, znika po kilku miesiącach, bliznowce rosną i powiększają się, samoistnie nie znikną nigdy.

Zadzwoń : 785 170 871

Cennik

Ostrzykiwanie bliznowca

350 zł

Laseroterapia bliznowca

350 zł

Nie czekaj i umów konsultację!

Przeprowadzę Cię przez cały proces i w pełni przygotuję do zabiegu. Umów konsultację już dziś i razem opracujmy Twój plan leczenia.

Umów konsultację

MediWell Beauty

ul. Kamionkowska 41/3
03-812 Warszawa, Praga Południe

Rejestracja

+48 785 17 08 71
recepcja@mediwell-beauty.pl

Godziny pracy

pon. – piąt. 10:00 – 19:00
sob. 10:00 – 13:00

MediWell Beauty

ul. Kamionkowska 41/3,            03-812 Warszawa

Kontakt 785 17 08 71