Blefaroplastyka powiek

Blefaroplastyka powiek górnych (plastyka powiek górnych)  jest zabiegiem chirurgicznym, przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym. Polega on na wycięciu nadmiaru skóry powiek górnych oraz  usunięciu wystających torebek tłuszczowych. Dzięki temu zabiegowi uzyskujemy znaczną poprawę wyglądu twarzy, oczy stają się młodsze, samopoczucie psychiczne pacjentów ulega znacznej poprawie. U osób, u których nadmiar skóry na górnej powiece ograniczał pole widzenia poprawia się znacznie jakość życia, niekiedy nawet ostrość wzroku. Pacjenci wracają do czytanie książek, pracy na komputerze.

Plastyka powiek górnych

Jak przygotować się do plastyki powiek?

Zabieg wycięcia powiek górnych jest zabiegiem bardzo precyzyjnym, wymagającym właściwego przygotowania, zarówno ze strony pacjenta, jak i lekarza. Podczas wizyty konsultacyjnej należy poinformować lekarza o wszystkich dolegliwościach, chorobach, alergiach i lekach przyjmowanych na stałe. Opowiedz lekarzowi o przebytych operacjach, nałogach i nawykach, które mogą zakłócić proces gojenia się rany. W trakcie konsultacji lekarz  zbada Ciebie, oceni jakość skóry powiek, ilość nadmiaru skóry, zaplanuje wstępnie linie cięcia i przedstawi plan zabiegu pacjentowi. Lekarz wyjaśni na czym polega wyciecie powiek górnych w znieczuleniu miejscowym, omówi dokładnie rodzaj zaplanowanego znieczulenia, przebieg zabiegu, proces gojenia się skóry. Przedstawi możliwe ryzyka operacji, powikłania oraz jej koszta. Zlecone zostaną obowiązkowe badania laboratoryjne, mające na celu potwierdzić zdrowie pacjenta (morfologia z rozmazem, układ krzepnięcia, elektrolity, choroby zakażne, czy poziom hormonów tarczycy).

Zalecamy, aby na tydzień przed zabiegiem zaprzestać palenie papierosów, tytoniu, picie alkoholu. Należy unikać przyjmowania witaminy E, kwasu acetylosalicylowego, niesterydowych leków przeciwzapalnych. Odstawić należy preparaty z żeń-szenia, z ginko-bilboa, skonsultować z lekarzem przyjmowanie leku klopidegrel, Plavix, Xarelto. W przypadku chorób serca należy ustalić z lekarzem internistą, które leki można bezpiecznie odstawić. 

W przeddzień operacji powinno się wziąć kąpiel. Emocje które mogą się ujawnić przed operacją można opanować łagodnymi, najlepiej ziołowymi lekami uspokajającymi. Znieczulenie miejscowe nie wymaga od pacjenta postu. W dniu zabiegu można spożyć lekki posiłek, prosimy jednak o unikanie  kawy, mocnej herbaty, aby nie przyspieszyć akcji serca, czy nie podwyższyć ciśnienia tętniczego krwi. W dniu zabiegu należy przyjąć regularnie stosowane leki, z wyjątkiem tych o których rozmawiałeś z lekarzem w trakcie konsultacji. W dniu operacji nie można mieć krwawienia miesięcznego. Do zabiegu należy się zgłosić bez makijażu i bez biżuterii. Najlepiej nałożyć luźny, wygodny strój. Przygotowując się do zabiegu, nie zapomnij poprosić kogoś aby towarzyszył ci w trakcie zabiegu. Ze względu na rodzaj zabiegu, zastosowane znieczulenie nie będziesz mógł sam wrócić do domu, potrzebujesz wsprarcia drugiej osoby. Nie będziesz mógł prowadzić auta.

Jakie są przeciwskazania do plastyki powiek?
Wskazania to plastyki powiek górnych to głównie wskazania ze względów estetycznych, gdy powieki są nadmiernie rozciągnięte, nadając naszej twarzy smutny wyraz twarzy. W niektórych przypadkach, u starszych osób powieki mogą opadać ograniczać pole widzienia pacjenta, i jest to wskazanie ze względów medycznych do przeprowadzenia takiej operacji.  Przeciwskazań do wykonanie blefaroplastyki powiek jest dużo więcej. Zabiegu tego nie przeprowadzamy u osób ccierpiących na zaburzenia krzepliwości krwi, w przypadku niewyrównanej cukrzycy, nieleczonego nadciśnienia tętniczego, lub nieleczonej choroby niedokrwiennej serca. Nie przeprowadzamy go u osób chorujących na niewyrównane choroby tarczycy, nie będące w eutyreozie.Zabiegu nie przeprowadzamy u kobiet w ciąży, ani karmiących piersią. 
 
W przypadku stanów zapalnych skóry, infekcji skóry twarzy, opryszczki należy najpierw wygoić zmiany zapalne, a dopiero w późniejszym terminie zaplanować zabieg chirurgiczny. Pacjenci w dniu zabiegu mają przeprowadzany pomiar temperatury, u pacjentów u których są objawy przeziębienia, infekcji zabieg należy odłozyć. 
 

Przechorowanie COVID-19 nie dyskwalifikuje pacjentów z operacji. Istotny jest stan pacjenta po przebyciu choroby oraz czas, który upłynął od zachorowania. Jest to 4 tygodnie w przypadku przebiegu bezobjawowego lub o przebiegu łagodnym nie wymagającym hospitalizacji; 10 tygodni u pacjentów  z cukrzycą lub obniżoną odpornością lub hospitalizowani z powodu COVID-19. Pacjenci po przebyciu COVID-19 będą też proszeni o wykonanie badania EKG i prześwietlenia klatki piersiowej przy czym ważność zachowuje każde z tych badań, wykonane po przechorowaniu. Pacjenci po szczepieniu mogą być poddani zabiegowi chirurgicznemu. Minimalny okres to 7 dni od ostatniej dawki szczepienia. Jeśli po szczepieniu wystąpiły objawy grypopodobne (gorączka, bóle mięśni i stawów, złe samopoczucie) to operacja może odbyć się minimum 3 dni od ustąpienia takich objawów. Po plastyce powiek górnych także nie ma przeciwwskazań do wykonania szczepienia. Minimalny okres wykonania szczepienia po operacji to 14 dni.

Jak przebiega zabieg wycięcia powiek górnych?

Plastyka powiek (blefaroplastyka)  jest zabiegiem polegającym na wycięciu nadmiaru skóry powiek górnych, fragmentów mięśnia okrężnego oka, oraz uwypuklających się torebek  tłuszczowych. Zabieg poprzedzony jest konsultacją leakarską oraz kwalifikacją do zabiegu, w czasie której lekarz wykonuje dokładny rysunek planowanych cięć skóry. Linia cięcia wykonywana jest w  fałdzie powieki górnej, tak aby powstała blizna była jak najmniej widoczna po zabiegu.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, jest on niebolesny dla pacjenta. Jeżeli pacjent czuje niepoków dodatkowo stosujemy delikatną sedację, leki uspokajające, w zależności od potrzeb. Po znieczuleniu pacjenta, rozpoczynamy zabieg, w trakcie zabiegu wykorzystywany jest nóż elektryczny do cięcia skóry (aby linia cięcia była estetyczna), oraz diatermia do koagulacji naczyń krwionośnych (aby zmniejszyć ryzyko krwawienia, powstania zasinień skóry). W trakcie zabiegu lekarz kontroluje wygląd torebek tłuszczowych górnej powieki, jeżeli trzeba są one usuwane, tak aby uzyskać jak najlepszy efekt estetyczny. Rozciągnięte włókna mięśniowe są także usuwane. Po usunięciu nadmiaru skóry, mięśnia i torebek tłuszczowych lekarz zszywa ranę, szwem nierozpuszczalnym. Szew ten powinien być zdjęty w ciągu 7 dni od zabiegu, termin zdjęcia szwów jest wyznaczany po zakończeniu blefaroplastyki. Po zabiegu pacjent odpoczywa przez około godzinę, a następnie może udać się do domu. Przed wyjściem do domu pacjent otrzymuje dokładne zalecenia pozabiegowe i insturukcje dotyczące higieny oczu na kolejne 7 dni.

Jakie są zalecenia po blefaroplastyce powiek?

W pierwszej dobie po zabiegu należy schładzać powieki przy użyciu chłodnych opatrunków . Chłodzenie powinno odbywać się kilka razy dziennie przez około 10 minut. Proszę jednak nie odmrozić skóry (opatrunek nie może być zbyt zbyt zimny). Jeżeli w pierwszej dobie po zabiegu występuje kropelkowe krwiawienie na brzegach rany ranę należy schładzać przez kolejne dwa dni. Obrzęk w okolicy oczu jest zjawiskiem normalnym, może się utrzymywać do około 2 tygodni od zabiegu.  W większości przypadków występują także zasinienia, wybroczyny wokół oczu. Po zabiegu zalecamy spanie na wznak, z uniesioną głową , pozwoli to zmniejszyć pooperacyjny obrzęk tkanek.

Po zabiegu, lekarz nakleja na ranę plasty „steri-strip”, ważne jest aby pozostały na oczach minimum 48 godzin. Zabezpieczają one oko przed krwawieniem, krwiakami pooperacyjnymi.  Po zabiegu dostaniecie Państwo receptę na maści i kremy. Zalecamy wpuszczanie kropli do oczu od pierwszego dnia po zabiegu (na receptę 4x dziennie np. Tobradex), oraz krople nawilżające gałkę oczną, krople z kwasem hialuronowym: Hyalo-żel, Hyabak, HayloDuo 4x dziennie). W żadnym wypadku nie należy odciągać powieki dolnej przy zapuszczaniu kropli z powodu ryzyka krwawienia pooperacyjnego, możliwości rozejścia się rany. Oczy po plastyce powiek górnych mogą łzawić i boleć, jest to normalny objaw po tym zabiegu. W trzeciej dobie po zabiegu można zdjąć plastry, przemyć okolicę oka preparatem Octanisept, a następnie nałożyć na powieki maść z antybiotykiem, oraz gojący krem Zinalfat. Gdy plastry nie chcą się odkleić można je odmoczyć delikatnie wodą utlenioną, czy stosująć przymoczki z płynu Borasol (dostępnego w aptekach). Nie wolno jednak pocierać i ciągnąć skóry przy ww. pielęgnacji. Maść z Neomycyną należy stosować 3 x dziennie. Maść Zinalfat stosujemy również 3x dziennie, ale w innych porach niż Neomycynę.

Już pierwszego dnia po zabiegu pacjent może wiząć prysznic w letniej wodzie, osłaniając jednak głowę. Zalecamy  ograniczenie oglądania telewizji oraz pracy na komputerze. Oczy mają odpoczywać, powieki goją się najlepiej przy zamkniętych oczach, odpowiedni dostęp powietrza, wentylacja rany po zabiegowej przyspiesza proces gojenia. Panie powinny zrezygnować z makijażu oczu na około 2 tygodnie, nie należy również stosować soczewek kontaktowych do dwóch tygodni po zabiegu. Należy unikać wszystkich zabiegów wymagajacych pociągania i pocierania powiek. Pacjent może przyjmować jedynie leki zlecone przez lekarza, i omówione w trakcie konsultacji, ponieważ niektóre leki np. zawierające kwas acetylosalicylowy powodują rozrzedzenie krwi i mogą spowodować krwawienia. 

Oczy nalezy chronić przed promieniowaniem UV, stosując okulary przeciwsłoneczne, filtry ochronne, nakrycia głowy. Do 4 tygodni po zabiegu należy unikać alkoholu, nikotyny, obie te substancje mogą nasilić krwawienie pozabiegowe i opóźnić gojenie się ran. Korzystanie z sauny i intensywnych ćwiczeń sportowych jest zabronione przez około 6 tygodni od zabiegu. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek pytania zapraszamy do kontaktu z dr Martą Skoczylas, MediWell Beauty, tel.785 17 08 71.

Jakie powikłania moga wystąpić po plastyce powiek?

W medycynie rozróżniam naturalne następstwa pozabiegowe  (które występują często i są następstwem np. przerwania ciągłości tkanek), oraz powikłania, zdażenia niepożądane, których wystąpienia się nie spodziewamy.

Naturalne następstwa pozabiegowe po plastyce powiek

Naturalnym następstępstwem pozabiegowym jest rumień i obrzęk w okolicy oka, utrzymujący się 48-72 godziny. Pierwszego dnia, właśnie z powodu obrzęku tkanek pacjent może mieć poczucie niedomykalności powiek, ale uczucie to ustepuje wraz z ustąpieniem obrzęku. Zasinienie tkanek, wybroczyny występuja prawie po każdym zabiegu, utrzymują się one około 7-10 dni. Ustępują samoistnie, aby się ich pozbyć nieco szybciej zalecamy żele z heparyną, maści z aryniką.

Blizny powstają zawsze, po każdym przerwaniu ciągłości skóry, są mniej lub bardziej widoczne. Początkowo blizny sa czerwone, przerośnięte, z czasem spłaszczają się, ich kolor blednie, stają się białe, lub przybierają kolor otaczających ich tkanek. Blizny ulegają zmianie przez 12 miesięcy od zabiegu. Ważne jest ich nawilżanie i natłuszczanie w trakcie tworzenia, delikatny masaż, aby blizna stała się bardziej elastyczna. Niekiedy, konsekwencją zabiegu jest pojawienie się małych skórnych torbieli w miejscu szwów chirurgicznych, torbiele te znikają samoistnie lub mogą być  usunięte laserem po całkowitym wygojeniu się rany, około 3 miesiące po zabiegu.

Delikatne obniżenie brwi, jest to spowodowane faktem, że blizna na powiece górnej, w trakcie gojenia się pociąga brew ku dołowi. Obniżenie brwi jest często dyskretne i niezauważalne przez pacjenta.

Potencjalne powikłania po plastyce powiek

Krwawienie pozabiegowe, wstępuje ono rzadko, jednak jest możliwe zarówno w trakcie zabiegu oraz po zabiegu. Krwawienie może występować pod skórą lub wokół gałki ocznej. Jeżeli krwawienie występuje po zakończonym zabiegu to wymaga szybkiego leczenie lub wykonania ponownego zabiegu chirurgicznego. Nadmierna ilość krwi w oczodole może spowodować zaburzenie widzenia lub trwała ślepotę. Dlatego też każda pacjentka, po zabiegu pozostaje w gabinecie przez około godzinę na obserwacje. Nadmierna ilość krwi gromadzona pod skórą (krwiak) może powodować opóźnione gojenie się ran, powstanie nieprawidlowej blizny.

Pozabiegowe opadnięcie powieki, utrata funkcji powieki, rozejście się rany, utrata czucia, przeczulica. Reakcje alergiczne na szwy, preparaty do dezynfekcji, obłożenie, leki. Wstrząs anafilaktyczny. Asymetria lub niewystarczająca korekta nieakceptowana przez pacjenta: wymaga ona przeprowadzenia kolejnego zabiegu w terminie około 6 miesięcy po pierwotnym zabiegu. Syndrom pustego oczodołu, ubytek objętości oczodołu (zwany okiem o ksztalcie litery A).

Zespół suchego oka lub nadmierne łzawienie oczu, które może być ono bolesne. Przejściowa, lub stała utrata rzęs. Obniżenie poziomu brwi, jest standardowym następstwem plastyki powiek górnych. Zaburzenia psychiczne związane z niespełnieniem oczekiwań pacjenta, należy założyć, że nigdy nie da się uzyskać symetrii obu oczu, pacjent powinien być tego świadomy przed podpisaniem zgody na zabieg.

Proszę pamiętać, że palenie papierosów sprzyja powikłaniom, opóźnia proces gojenia się ran, może spowodować nadmierne krwawienie z rany, rozejście się rany pooperacyjnej, blizny.

Recepcja: tel: +48 785 17 08 71

recepcja@mediwell-beauty.pl

MediWell Beauty, dr Marta Skoczylas

ul. Kamionkowska 41/3, 03-812 Warszawa