Leczenie powikłań

Zabiegi medycyny estetycznej stają się coraz bardziej popularne, wiele osób chce wyglądać młodo i atrakcyjnie. Niestety, czasami zabiegi te wykonywane są przez osoby nie mające właściwego wykształcenia. Niekiedy, mimo najlepszych intencji lekarza, pojawiają się powikłania, które wymagają specjalistycznego leczenia. W tym krótkim podsumowaniu, chciałam Państwu przestawić najczęstsze powikłania po zabiegach medycyny estetycznej, przybliżyć metody ich leczenia. Jeżeli doświadczyliście Państwo działania niepożądanego po zabiegach medycyny estetycznej zapraszam do mojego gabinetu w Warszawie, chętnie pomogę.

Lista Zabiegów

Powikłania po Botoksie

Powikłania po Botoxie, Warszawa, Praga Południe

Każdy zabieg medycyny estetycznej jest obarczony ryzykiem powikłań. Brak znajomości anatomii, funkcjonowania mięśni twarzy często powoduje powstanie powikłań po podaniu botoksu, które utrzymują się nawet do trzech miesięcy.

Trudno jest pacjentkom pracować z opadniętą powieką, czy oczopląsem, dlatego też jeżeli zdarzy się powikłanie po zabiegu medycyny estetycznej zapraszam do gabinetu MediWell Beauty, Warszawa, Praga Południe, chetnie pomogę.

Opadanie powieki, opadanie brwi po Botoksie, Warszawa, MediWell Beauty

Botox podany przez osobę z małym doświadczeniem powoduje powstanie wiele powikłań. Jednym z najczęstszych jest utrata mimiki twarzy, w wyniku podania zbyt dużej liczby jednostek. Maskowata twarz wygląda nienaturalnie, nie wyraża emocji. Poważniejszym powikłaniem jest opadanie powieki po botoxie, czy oczopląs lub podwójne widzenie. Powikłania oczne uniemożliwają pacjentom pracę przez kilka tygodni. Opadnięcie powiek, brwi, dają uczucie ciężkiego czoła, ale także upośledzają widzenie na kilka tygodni.

Nieprawidłowe ostrzyknięcie kurzych łapek może spowodować opadnięcie policzków, dając smutny, nienaturalny wyraz twarzy.
Podanie toksyny botulinowej w okolicę ust, powoduje asymetryczny uśmiech, opadanie kącików ust, ślinotok, trudności w wymowie (usta nie składają się prawidłowo). Nadmierne podanie botoksu w szyję powoduje zaburzenie połykania, zaburzenie mowy, często te powikłania mogą powodować konieczność hospitalizacji pacjenta.
Nadmierne ostrzykniecie mięśni żwaczy, przy leczeniu bruksizmu może spowodować zaburzenia żucia, zmiany w stawie skroniowo-żuchwowym, poważne powikłania wymagające leczenia operacyjnego. Często pacjenci proszą lekarza w trakcie wizyty o większe dawki, ale więcej w przypadki botoxu nie znaczy lepiej.

Jak usunąć Botox, jak pozbyć się Botoksu? Warszawa, Praga Południe

Botoks jest białkiem, możemy go zniszczyć, czy skrócić czas jego działania. Najważniejsze jest ciepło. Jeżeli nie macie dostępu do lekarza, który zajmuje się leczeniem powikłań po zabiegach medycyny estetycznej proszę idzcie do sauny. Wizyta w saunie codziennie, lub co drugi dzień przyspiesza degradację botoksu, przywraca mimikę twarzy.

Leczenie powikłań po botoksie, Mediwell Beauty, Warszawa

Bardzo skuteczne jest także stosowanie radiofrekfencji mikroigłowej. Urządzenie LOKTAL do radiofrekfencji mikroigłowej genereruje impulsy elektryczne, które pobudzają mięśnie, przyspieszają degradację toksyny botulinowej. Seria zabiegów radiofrekfencją igłową, 4 zabiegi co 2 dni usuną przynajmiej 50% toksyny, powinny się już wtedy uruchomić mięśnie, powikłanie się cofa.
Opadające czoło, czy brwi możemy także unieść nićmi BARB 4D, nici pozwolą Wam wrócic do pracy przy komputerze, poprawią komfort życia. Przy okazji odmłodzą i odświeżą czoło.
Nieco bardziej skomplikowane są powikłania oczne, leczą je okulisci, ja stosuję specjalne krople do oczu Iopidine 0,5%, która przyśpiesza skurcz mięśni i poprawia widzenie. Na leczenie powikłań zapraszam do naszego gabientu w Warszawie, Praga Południe.

Ile kosztuje leczenie powikłań po zabiegach medycyny estetyczne, Warszawa, Mediwell Beauty dr Marta Skoczylas

Pytanie o cenę leczenia powikłań jest trudne, bo zależy od metody zastosowanej do leczenia powikłania. Cena podawana jest na wizycie lekarskiej, w trakcie konsultacji, pacjent może skorzystać tylko z konsultacji dr Marty Skoczylas, jeżeli nie zdecyduje się na zaproponowaną terapię.

Powikłania po wycięciu powiek

W medycynie rozróżniam naturalne następstwa pozabiegowe  (które występują często i są następstwem np. przerwania ciągłości tkanek), oraz powikłania, zdażenia niepożądane, których wystąpienia się nie spodziewamy.

Opuchlizna po operacji powiek, siniaki po plastyce powiek

Po plastyce powiek obrzęk jest naturalnym następstwem po zabiegu. Spuchnięta jest górna powieka, często dolna powieka. Obrzęk ustępuje powoli, okol może być spuchnięte nawet do dwóch tygodni po zabiegu. Z czasem będzie się on zmniejszał, ale jest nieunikniony. W przypadku obrzęku powiek zalecamy chłodzenie okolicy oka przez kilka dni po zabiegu. Okłady z lodem, chłodne żelpaki znacznie przyspieszają gojenie.

Naturalnym następstępstwem po blefaroplastyce jest siniak, krwiak w okolicy oka. Zależy od od rodzaju operacji (czy lekarz używa skalpela, czy noża elektrycznego: przy tym drugim krwawień jest dużo mniej). U niektórych pacjentek, palących papierosy naczynia krwionośne są bardziej kruche i siniaki występują częściej. W przypadku siniaków, krwiaków okularowych ich resorbcja trwa od 7-14 dni. Maści z aryniką, heparyną pomagają w ich resorbcji.

Blizny po operacji powiek, blizny po blefaroplastyce

Blizny po blefaroplastyce są zawsze. Każde przecięcie skóry, a następnie gojenie pozostawia po sobie bliznę. PAcjentki martwią się, że jej blizna jest przerośnięta, czerwona, wystaje nad powierzchnię skóry. W przypadku blizn najważniejsza jest cierpliwość. Blizna przebudowuje się około 12 miesięcy, i nawet pierwotnie czerwona i brzydka blizna może zmienić się w jasną i niewidoczną.

Pierwsza kontrola tworzącej się blizny odbywa się po 7 dniach, gdy zdejmujemy szwy i spradzamy jak goi się rana.  Kolejna kontrola jest po 3 miesiącach bo tyle czasu potrzeba aby rana prawidłowo się zrosła, i moża było ocenić jej wygląd i zaplanować przyszłe leczenie.

3 miesiące to minimalny czas kiedy blizna ulega zagojeniu. W tym czasie należy właściwie dbać o bliznę. Przede wszystkim nawilżąć ją i natłuszczać. Proszę to robić min. 3x dziennie. Warto stosować maści silikonowe, a na noc plastry silikonowe uciskającą blizny i sprzyjającą jej przebudowie. Druga zasada dotycząca blizn to jej delikatny masaż, aby blizna stała się bardziej elastyczna. Delikatny masaż sprawia, że blizna jest miękka i plastyczna. Największym błędem jest pozostawienie blizny bez żadnej pielęgnacji. Przesuszona i zaniedbana blizna goi się dużo wolniej, i dłużej pozostaje brzydka.

Po 3 miesiącach możemy zacząć placować na blizną. Jednym z skutecznych sposobów jest wstrzykiwanie w bliznę osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej. Zabiegi takie wykonujemy 3x co 3 tygodnie. W międzyczasie można wykonać zabieg laserem frakcyjnym, aby przebudować bliznę, spowodować jej spłaszczenie. Proszę jednak pamiętać, że laser frakcyjny sprawia, że blizna jest czerwona, łuszczy się. Więc warto zachować cierpliwość, w oczekiwaniu na ostateczny efekt. Około 6 miesiąca od zabiegu dzięki zaplanowanym zabiegom, blizna staje się nitkowana i cieniutka.

Obniżenie brwi po wycięciu powiek

Wiele pacjentek prosi o wykonanie radykalnej plastyki powiek, wycięcie jak największej ilości skóry w celu uzuskania efektu, który będzie trwał jak nadłużej. Często nie jest to właściwe. Zbyt duże wycięcie skóry, lub nawet prawidłowe wycięcie skóry, ale przy małym oku powoduje delikatne obniżenie brwi. Blizna gojąc się obkurcza się ściągając brwi do dołu. Dlatego też wielu lekarzy proponuje pacjentom połączenie blefaroplastyki powiek gónych z liftingiem brwi. Lifting brwi polega na wycięciu niewielkiej ilości skóry na brwiami i uniesienie ich ku kurze. Daje to objawy otwartego oka, ale w zamian pozostawia niewielką bliznę tuż nad brwiami.

Asymetria powiek po blefaroplastyce

Po zabiegu może się pojawić asymetria powiek, utrata funkcji powieki, rozejście się rany, utrata czucia, przeczulica. Asymetria lub niewystarczająca korekta nieakceptowana przez pacjenta: wymaga ona przeprowadzenia kolejnego zabiegu w terminie około 6 miesięcy po pierwotnym zabiegu. 

Zespół suchego oka, nadmierne łzawienie oczu po wycięciu powiek

Zespół suchego oka, lub nadmierne łzawienie pojawiają się zwylke po zabiegu wycięcia powiek, przemijają po kilku tygodniach. W bardzo rzadkich przypadkach jest to syndrom, który pozostaje na stałe. Niekiedy pojawia się przejściowa, lub stała utrata rzęs.

Jednym z niewielu, ale ważnych następstw plastyki powiek są zaburzenia psychiczne związane z niespełnieniem oczekiwań pacjenta, niezodowoleniem z nowego wyglądu. Przed zabiegiem , należy założyć, że nigdy nie da się uzyskać symetrii obu oczu, pacjent powinien być tego świadomy przed podpisaniem zgody na zabieg.

Powikłania po kwasie hialuronowym

llPowikłania po wypełniaczach. Warszawa, gabient medycyny estetycznej

Wiele programów telewizyjnych pokazuje podanie kwasu hialuronowego jako zabieg prosty i łatwy. Wstrzykniecie kwasu hialuronowego może się wiązać z wieloma powikłaniami, o których trzeba wiedzieć przed zabiegiem, ponieważ mogą one zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta.

Powikłania po kwasie hialuronowym jak ich unikać? Dr Marta Skoczylas, Warszawa

Kilka słów o powikłaniach po podaniu kwasu hialuronowego: są one albo wynikiem nieprawidłowego podania produktu, albo podania złej jakości produktu, bardzo rzadko zdarza się powikłanie przy prawidłowym podaniu, ale także trzeba się z tym liczyć.

Siniak i krwiak to nie powikłania, to następstwo kłucia igła, znikną po 7 dniach, nie martwimy się nimi zupełnie. Pacjentkom radzę wtedy stosowanie maści z heparyną lub aryniką i lampke wina na uspokojenie.
Dużo poważniejszym powikłaniem jest duży krwiak głęboko w tkankach, obrzęk, czy reakcja alergiczna na podany produkt. Reakcja alergiczna może się objawić wstrząsem anafilaktycznym prowadzącym do śmierci pacjenta. Ważne jest aby produkt wstrzykiwał doświadczony lekarz, który ma w gabinecie zestaw do ratowania życia. Jest to bardzo ważne, a niewiele się o tym mówi. Jedna z moich Pań miała alergie na lignokainę, bedącą w produkcie, sytuacja była poważna. Proszę nie lekceważcie tego.
Powikłaniem po kwasie hialuronowym może być zakażenie skóry i ropień skóry, wymagający leczenia antybiotykiem. Często to leczenie jest długie, wymaga zastosowanie kilku antybiotyków, leków sterydowych. Po leczeniu ropni mogą zostać na twarzy blizny i zaciągnięcia.
Martiwca skóry: powikłanie które powstaje po podaniu kwasu hialuronowego do naczynia, zdarza się to oczywiście przypadkowo, ale dlatego też ważna jest dokładna znajomość anatomii twarzy, układu naczyń tętniczych i żylnych.
Ślepota: występuje przy podawaniu kwasu hialuronowego w okolicy oczu, czoła, kurzych łapek. Kwas hialuronowy zamyka tętnicę oczną. Doświadczony lekarz podaje wtedy hialuronidazę zagałkowo, sytuacja jest niezwylke dramatyczna.

Mam nadzieję, że te kilka słów uzmysłowią Państwu jak ważne jest podanie kwasu hialuronowego przez doświadczonego lekarza, że nie jest to tylko zabieg lunchowy.

Leczenie powikłań medycyny estetycznej, Warszawa, lekarz, Mediwell Beauty

Leczenie powikłań po podaniu kwasu hialuronowego jest trudne, wykorzystujemy do tego wiele leków i produków. W zależnosci od rodzaju powikłania stosuję leczenie sterydami, antybiotykami, drenuję ropnie, zakładam sączki. Często podaję hialuronidazę aby rozpuściła kwas hialuronowy, który spowodował spustoszenie w ciele naszych pacjentek.

Jak rozpuszcza się kwas hialuronowy, co to jest hialuronidaza? Medycyna Estetyczna,  Warszawa

Kwas hialuronowy ulega rozpuszczeniu przez enzym hialuronidazę. Enzym ten jest białkiem, więc może powodować powikłania sam w sobie, np. reakcję alergiczną. Zawsze przed wstrzyknieciem hialuronidazy dr Marta Skoczylas przeprowadza test alergiczny, aby upewnić się że pacjent nie jest uczulony na ww. białko.

Po teście alergicznym lekarz wstrzykuje hialuronidazę, tam gdzie jest nadmiar kwasu hialuronowego, lub gdzie zaczyna się martwica tkanek. Ilość podanego produktu zależy od sytuacji klinicznej, stanu pacjenta. Zabieg nie jest bolesny, ale zawsze po nim może się pojawić krwiak, siniak.
Czasami uda się wyleczyć powikłanie w trakcie jednej wizyty, niekiedy pacjent musi przyjść na kilka wizyt. Ja staram się rozpuszczać tylko nadmiar kwasu hialuronowego, ale czasami trzeba rozpuścić cały podany kwas, wtedy w miejscu rozpuszczania pojawia się ubytek, zagłębienie tkanek, trzeba je ponownie wypełnić za jakiś czas. Leczenie powikłań przeprowadzane jest przez doświadczonych lekarzy, dlatego też zapraszam do nas do gabientu, warszawa, praga południe, MediWellBeauty.

Ile kosztuje rozpuszczanie kwasu hialuronowego? lekarz, Warszawa, Praga Południe

Dokładne ceny znajdziecie Państwo w zakładce cennik. W trakcie konsultacji lekarz potwierdza ostateczną cenę zabiegu rozpuszczania kwasu hialuronowego, może ona być różna w zależności od wielkości powikłania.

Recepcja: tel: +48 785 17 08 71

recepcja@mediwell-beauty.pl

MediWell Beauty, dr Marta Skoczylas

ul. Kamionkowska 41/3, 03-812 Warszawa